پول‌سازترین ستارگان سینما در سال ۱۴۰۰

امسال پژمان جمشیدی، ساعد سهیلی، هدیه تهرانی، جواد عزتی و امیر جدیدی جزو ۱۰ بازیگر پرفروش سینما بوده‌اند.

سال ۱۴۰۰ پس از کنترل نسبی وضعیت شیوع کرونا و واکسیناسیون مردم، تعدادی از فیلم‌های پرستاره و آثاری که برگ‌های برنده گیشه محسوب می‌شدند، به اکران رضایت دادند و گیشه سینما‌ها نسبت به سال گذشته، حسابی تکان خورد. از طرفی ستاره‌های آثار کمدی و از طرف دیگر ستاره‌های پرطرفدار فیلم‌های غیرکمدی، هر دو به رونق گیشه کمک کردند و تماشاگران را تا حدی به سینما بازگرداندند. اکنون که روز‌های پایانی سال ۱۴۰۰ را سپری می‌کنیم و در آستانه اکران نوروز ۱۴۰۱ هستیم، ۱۰ ستاره پرفروش امسال را بررسی کرده‌ایم.

پژمان جمشیدی

امسال دو فیلم کمدی «هفته‌ای یک بار آدم باش» ساخته شهرام شاه حسینی و «دینامیت» به کارگردانی مسعود اطیابی با بازی پژمان جمشیدی اکران شد. فیلم اطیابی با فروش تقریبا ۵۴ میلیاردی صدرنشین گیشه شده است و فیلم شاه حسینی با فروش یک میلیارد و ۵۰۰ میلیونی که داشت، اتفاق ویژه‌ای را در گیشه رقم نزد، اما فروش بالای «دینامیت» و مجموع فروش این دو فیلم باعث شده پژمان جمشیدی به عنوان پول‌سازترین ستاره سال ۱۴۰۰ در رتبه اول قرار بگیرد.

احمد مهرانفر

دیگر ستاره اصلی فیلم «دینامیت» که به واسطه فروش بالای فیلم در رتبه دوم پرفروش‌ترین ستارگان امسال قرار گرفته، احمد مهرانفر است. حضور او در کنار پژمان جمشیدی و ترکیب آن‌ها به عنوان یک زوج کمدی در کنار یکدیگر، فروش فیلم را تضمین کرد. مهرانفر سه سال پس از اکران کمدی «کاتیوشا» امسال با «دینامیت» به سینما بازگشت و جایگاه خوبی در جدول فروش کسب کرد. ساخته جدید اطیابی یعنی کمدی «انفرادی» با بازی رضا عطاران و مهدی هاشمی، شانس بعدی این بازیگر برای تبدیل شدن به ستاره‌ای پرفروش در سال جدید است.

ساعد سهیلی و پولاد کیمیایی

یکی دیگر از زوج‌های کمدی محبوب سینما ساعد سهیلی و پولاد کیمیایی هستند که امسال با قسمت سوم فیلم «گشت» جزو ستاره‌های پرفروش ۱۴۰۰ قرار گرفته‌اند. هرچند که این دو بازیگر در قسمت‌های قبلی این فیلم، در کنار حمید فرخ‌نژاد ترکیب موفقی را شکل داده بودند و غیبت این بازیگر در استقبال از «گشت ۳» بی‌تاثیر نبود، اما به واسطه خاطره‌ای که تماشاگران از قسمت‌های اول و دوم «گشت» داشتند، قسمت سوم نیز به فروش ۴۰ میلیاردی دست پیدا کرد. به این ترتیب سهیلی و کیمیایی رتبه سوم و چهارم فهرست را به خود اختصاص داده‌اند.

هادی حجازی‌فر

علاوه بر آثار کمدی، فیلم‌های غیرکمدی مانند «بی‌همه چیز» اثر محسن قرایی و «آتابای» ساخته نیکی کریمی نیز موفق شدند در شرایط فعلی فروش نسبتا خوبی داشته باشند. فیلم قرایی چیزی حدود ۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان فروخته و فیلم کریمی تقریبا ۵ میلیارد و نیم فروش داشته است. هادی حجازی‌فر بازیگر اصلی «آتابای» با این فیلم و «بی‌همه چیز»، در مجموع با ۱۴ میلیارد فروش فیلم‌هایش، جایگاه پنجم فهرست را به خود اختصاص داده است.

امیر جدیدی

امیر جدیدی روز‌های اوج خود را در سینما سپری می‌کند و یکی از ستاره‌های پرطرفدار سینماست. حضور او در فیلم کارگردان خوش‌سابقه‌ای مانند اصغر فرهادی و البته نام این کارگردان باعث شده «قهرمان» نیز جزو آثاری باشد که در سال ۱۴۰۰ فروش خوبی داشته است. امیر جدیدی با فروش تقریبا ۱۲ میلیاردی این فیلم، در رتبه ششم قرار گرفته است. پیش‌بینی می‌شود با اکران فیلم جدید این ستاره یعنی «روز صفر» در نوروز ۱۴۰۱، موفقیت او در گیشه سینما در سال جدید هم ادامه داشته باشد.

پرویز پرستویی، هدیه تهرانی و باران کوثری 

پرویز پرستویی پس از فیلم کمدی پرفروش «مطرب»، امسال با «بی‌همه چیز» نیز بازگشت موفقی به سینما داشت. همان طور که بالاتر نوشتیم این فیلم تا به حال ۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان فروش داشته و پرویز پرستویی را در جایگاه هفتمین ستاره پرفروش سال ۱۴۰۰ قرار داده است. هدیه تهرانی و باران کوثری نیز دیگر ستاره‌هایی هستند که با این فیلم در جایگاه هشتم و نهم فهرست می‌نشینند. تهرانی و کوثری پیش از این با آخرین فیلم خود یعنی «روز‌های نارنجی» و «بی‌حسی موضعی» به فروش بالایی دست پیدا نکرده بودند و امسال با «بی‌همه چیز» جایگاه خوبی در جدول فروش کسب کردند. این سه ستاره به واسطه بازی خوب‌شان در این فیلم نیز مورد توجه و تحسین قرار گرفتند.

جواد عزتی

جواد عزتی نیز یکی از ستاره‌های محبوبی است که حضورش چه در آثار کمدی و چه غیرکمدی، می‌تواند کمک زیادی به فروش فیلم کند. این بازیگر به مناسبت اکران نوروز ۱۴۰۰ با فیلم «خورشید» اثر مجید مجیدی به سینما آمد و پس از آن آذرماه با «آتابای» روی پرده دیده شد. فیلم مجیدی در شرایط بی‌رونقی گیشه به نمایش درآمد و در نهایت توانست در اکران در سالن‌های سینما حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان فروش داشته باشد، اما «آتابای» وضعیت متفاوتی داشت. این فیلم تقریبا ۵ میلیارد و نیم در گیشه فروخته است، بنابراین جواد عزتی مجموعا با فروش تقریبا ۷ میلیارد تومانی در رتبه دهم ستاره‌های پرفروش سال ۱۴۰۰ قرار می‌گیرد. عزتی در اکران نوروز ۱۴۰۱ نیز با فیلم «مرد بازنده» ساخته محمدحسین مهدویان حاضر است، بنابراین ممکن است او سال آینده هم در جمع ستاره‌های پرفروش حاضر باشد.