ارزان‌ترین فیلم‌های هالیوودی که گیشه را تسخیر کردند

«سگ‌های انباری»، «کله پاک‌کن»، «مکس دیوانه» و «راکی» از جمله ارزان‌ترین فیلم‌های هالیوودی بودند که پرفروش شدند.

موفقیت یک فیلم الزاما به بودجه ساخت آن وابسته نیست. اگرچه پول بیشتر می‌تواند کمک بزرگی برای فرآیند تولید باشد اما این ایده خوب و بازیگران و عوامل مستعد و تواناست که در کنار هم یک فیلم خوب می‌سازد.

در ادامه فهرستی از ارزان‌ترین فیلم‌های هالیوودی را مشاهده می‌کنید که در گیشه حسابی سروصدا کرده و در برابر فیلم‌های بزرگ و گرانقیمت عرض اندام کردند.

میس سان شاین کوچولو (بودجه ۸ میلیون دلاری)

فیلم میس سان شاین کوچولو (۲۰۰۶، جاناتان دیتون و ولری فاریس) یک فیلم جاده‌ای در ژانر درام- کمدی و محصول سال ۲۰۰۶ است که پس از اکران در جشنواره فیلم ساندنس توسط استودیو فاکس سرچ لایت پیکچرز خریداری شد.

این فیلم که با صرف بودجه ۸ میلیون دلاری ساخته شد، ۱۰۱ میلیون دلار فروش کرد و به یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های گیشه تبدیل شد. میس ساین شاین کوچولو همچنین برنده چند جایزه سینمایی شد که از آن جمله می‌توان به جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی و اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد اشاره کرد. این فیلم مورد استقبال منتقدان و تماشاچیان قرار گرفت و از طرف جوایز موسسه فیلم آمریکا فیلم سال نام گرفت.

فیلم میس سان شاین کوچولو درباره یک خانواده متوسط آمریکایی است که برای حمایت از دختر خردسالشان که به یک مسابقه رقص و آواز راه یافته، همراه او راهی یک سفر دسته جمعی می‌شوند.

پروژه جادوگر بلر (بودجه ۶۰۰ هزار دلاری)

فیلم پروژه جادوگر بلر (۱۹۹۹، دنیل مایریک و ادواردو سانچز) یک فیلم مستقل ترسناک است که با بودجه‌ای کم فیلمبرداری و ساخته شد اما پول خوبی نصیب سازندگان خود کرد. این فیلم که تنها با صرف ۶۰۰ هزار دلار ساخته شده بود، ۲۴۸ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار در گیشه جهانی فروخت.

این فیلم با ایده زیرکانه و استراتژی جسورانه در بازاریابی در کوتاه مدت به موفقیتی عظیم دست یافت تا جایی که از ایده اصلی آن فیلم‌های بیشتر، کتابهای و بازی های ویدئویی جدید متولد شدند.

پروژه جادوگر بلر روایتگر داستان سه دوست است که در صدد تهیه یک فیلم مستند درباره یک افسانه محلی برمی‌آیند.

سوپر سایز من (بودجه ۶۵ هزار دلاری)

در سال ۲۰۰۴ یک مستندساز مستقل به نام مورگان اسپرلاک تصمیم گرفت یک آزمایش انجام داده و از آن فیلمبرداری کند. نتیجه این آزمایش فیلمی به نام سوپر سایز من شد که در آن اسپرلاک یک ماه کامل تنها غذای مک دونالد را خورد تا ببیند غذاهای پرکالری این رستوران زنجیره‌ای چه تاثیرات فیزیکی و روانی روی وی خواهد داشت.

این فیلم با بودجه ۶۵ هزار دلار ساخته شد و ۲۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار در گیشه فروخت. هدف از ساخت این فیلم آگاهی افزایی درباره رشد چاقی در آمریکا بود و مک دونالد را وادار کرد غذاهای سوپرسایز را از منوهای خود حذف کند. این فیلم با استقبال خوبی از سوی منتقدان و تماشاچیان روبه رو شد و موفقیت بزرگی به دست آورد.

سگ‌های انباری (بودجه ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار دلاری)

سگ‌های انباری (۱۹۹۲، کوئنتین تارانتینو) که اولین فیلم بلند کوئنتین تارانتینو بود همچنان به عنوان یکی از موردتوجه‌ترین آثار وی شناخته می‌شود. این فیلم با بودجه‌ای اندک ساخته شد که البته رقم دقیق آن مشخص نیست.

سگ‌های انباری درباره ۶ جنایتکار است که برای یک دزدی استخدام می‌شوند آن هم در شرایطی که هیچ یک دیگری را نمی‌شناسد.

سگ‌های انباری در ابتدا چندان در گیشه سروصدا نکرد اما پس از آن که تاراتنینو معروف شد، این فیلم هم طرفداران وفادار خود را پیدا کرد.

مانتی پایتون و جام مقدس (بودجه ۴۰۰ هزار دلاری)

فیلم مانتی پایتون و جام مقدس (۱۹۷۵، تری گیلیام و تری جونز) یک نقیضه بریتانیایی از داستان ماجراجویی‌های شاه آرتور برای پیدا کردن جام مقدس است. این فیلم ۸۷ دقیقه‌ای معمولا در فهرست بهترین فیلم‌های کمدی در آمریکا و در جهان قرار می‌گیرد. مانتی پایتون و جام مقدس با بودجه ۴۰۰ هزار دلاری ساخته شد و ۵ میلیون دلار فروش کرد.

آغازگر (بودجه ۷ هزار دلاری)

فیلم آغازگر (۲۰۰۴ ،شین کاروث) یک فیلم مستقل در ژانر علمی- تخیلی به نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی شین کاروث است که به سوژه سفر در زمان می‌پردازد. این فیلم ۷۷ دقیقه‌ای که با بودجه ۷ هزار دلاری ساخته شده و در گیشه جهانی ۸۴۱ هزار و ۹۲۶ دلار فروش کرد، در سال ۲۰۰۴ موفق به دریافت جایزه بزرگ هیات داوران جشنواره فیلم ساندنس شد.

کله پاک کن (بودجه ۱۰۰ هزار دلاری)

کله‌پاک کن به عنوان اولین فیلم بلند دیوید لینچ یک شاهکار ترسناک است که در سال ۱۹۷۷ روی پرده سینماها رفت. در اولین نمایش این فیلم در جشنواره فیلمکس در لس‌آنجلس، تنها ۲۵ نفر به تماشای فیلم نشستند اما کله پاک کن لینچ در نهایت بیش از ۷ میلیون دلار در گیشه فروش کرد و به یک موفقیت تجاری تبدیل شد.

این فیلم پس از اکران با ترکیبی از نقدهای مثبت و منفی روبه رو شد اما در سال ۲۰۰۴ آنقدر از لحاظ فرهنگی مهم تلقی شد که کتابخانه کنگره، آن را برای حفاظت در فهرست ملی ثبت فیلم انتخاب کرد.

گمشده در ترجمه (بودجه ۴ میلیون دلاری)

فیلم درام، عاشقانه و کمدی گمشده در ترجمه به کارگردانی و نویسنده سوفیا کاپولا در سال ۲۰۰۳ اکران شد و ۱۱۸ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار فروش کرد. این در حالی است که تنها ۴ میلیون دلار صرف ساخت این فیلم شده بود.

منتقدان، سوفیا کاپولا و ستارگان این فیلم یعنی اسکارلت جوهانسون و بیل موری را تحسین کردند و این فیلم چند جایزه از جمله یک جایزه اسکار برای بهترین فیلمنامه غیراقتباسی، سه جایزه گلدن گلوب و سه جایزه بفتا برد. فیلمبرداری این فیلم سودده تنها ۲۷ روز طول کشید.

شهر خدا (بودجه ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار دلاری)

فیلم شهر خدا (۲۰۰۲، فرناندو میرلسکه براساس داستان واقعی و رمانی به همین نام ساخته شده به مقوله رشد جرم و جنایت در حاشیه شهر ریو دوژانیرو در دهه‌های ۶۰ تا ۸۰ میلادی می‌پردازد.

این فیلم که با بودجه ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار دلاری ساخته شده، با استقبال گرم تماشاچیان روبه‌رو شد و در گیشه ۳۰ میلیون و ۶۵۰ هزار دلار فروش کرد.

مکس دیوانه (بودجه ۲۰۰ هزار دلاری)

اولین فیلم از مجموعه فیلم‌های مکس دیوانه در سال ۱۹۷۹ اکران شد و بین منتقدان در جهان فضایی دو قطبی ایجاد کرد. این فیلم پساآخرالزمانی که توسط بسیاری از افراد از جملهاستیون کینگ، نویسنده مشهور آمریکایی، مورد انتقاد قرار گرفته بود به سرعت در دل تماشاچیان جا باز کرد و با وجود بودجه پایین ساخت بیش از ۱۰۰ میلیون دلار در گیشه جهانی فروش کرد.

این فیلم اکشن و مهیج اولین فیلم جورج میلر، کارگردان استرالیایی، بود. وی پس از این فیلم سه دنباله برای آن ساخت که از آن جمله می‌توان به مکس دیوانه: جاده خشم اشاره کرد. این فیلم برای مدتی طولانی رکورد گینس برای سودده‌ترین فیلم تاریخ را در اختیار داشت.

برو بیرون (بودجه ۵ میلیون دلاری)

فیلم ترسناک برو بیرون (۲۰۱۷، جوردن پیل) اولین تجربه کارگردانی جوردن پیل کمدین بود و بدون تردید می‌توان آن را یکی از بهترین فیلم اولی‌های دهه ۲۰۱۰ نامید. این فیلم با نقدهای مثبتی همراه شده و امتیاز ۹۸ درصد را در راتن تومیتوز کسب کرده است.

برو بیرون که در سال ۲۰۱۷ با بازی دنیل کالویا، الیسون ویلیامز و بردلی ویتفورد اکران شد، برای دریافت چند جایزه نامزد شد و اولین اسکار جوردن پیل را برای بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی نصیب او کرد. این فیلم با بودجه ۵ میلیون دلاری ساخته شد و ۱۲۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار فروخت.

راکی (بودجه ۱ میلیون دلاری)

فیلم راکی (۱۹۷۶، جان جی. آویلدسنیک درام کلاسیک در شاخه فیلم‌های ورزشی است که در سال ۱۹۷۶ با بازی سیلور استالونه روی پرده سینماها رفت. این فیلم روایتگر داستان یک بوکسور مهربان از طبقه کارگری است که برای گذران زندگی شرخری می‌کند.

این فیلم در ابتدای اکران چندان موفق نبود اما کم کم با استقبال تماشاچیان مواجه شد و ۲۲۵ میلیون دلار فروش کرد این در حالی است که برای ساخت این فیلم تنها کمی بیشتر از ۱ میلیون دلار هزینه شده بود.

فیلم از طرف منتقدان با تحسین روبه رو شد و به پرفروش‌ترین فیلم سال ۱۹۷۶ و دومین فیلم پرفروش سال ۱۹۷۷ پس از جنگ ستارگان تبدیل شد.

این فیلم کلاسیک نامزد ۱۰ جایزه اسکار شد و سه جایزه از این ۱۰ جایزه از جمله اسکار بهترین فیلم را دریافت کرد.

مهتاب (بودجه ۴ میلیون دلاری)

فیلم مهتاب (۲۰۱۶، بری جنکینز) برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال ۲۰۱۷ است. این فیلم با تیمی از بازیگران سیاه‌پوست و براساس یک کتاب زندگینامه‌ای به قلم تارل الوین مکرینی ساخته شده است.

فیلم مهتاب که روایتگر داستان زندگی یک سیاه‌پوست همجنسگرا در سه مقطع کودکی، نوجوانی و بزرگسالی است، با یک بودجه ۴ میلیون دلاری ساخته شده و بیش از ۶۵ میلیون دلار در جهان فروش کرد.