۱۲ فیلم کره‌ای که در سینمای جهان تحسین شده اند

در این گزارش ۱۲ فیلم برتر کره‌ای که در طول سال‌های اخیر اکران شده اند، معرفی می‌شوند.

انگل برنده بهترین فیلم سال ۲۰۲۰ شاید اولین ورود شما به دنیای سینمای کره باشد. اگر به دنبال گسترش تجربه سینمای بین‌المللی خود هستید، کره مکانی باورنکردنی برای شروع است. از نظر کشور‌هایی که تاریخچه فیلم غنی ارائه می‌دهند، کره باید در صدر این فهرست قرار گیرد. از فیلم‌های هیجان انگیزی که سینمای کره را تعریف می‌کنند، مانند خدمتکار خانه، تا کراس اوور‌های کره ای-آمریکایی مانند فیلم محبوب امسال، Minari، فیلم کره‌ای حال و هوای خاص خود را دارد.

Oldboy (۲۰۰۳)

این فیلم، داستانی انتقام جویانه دارد که در سال ۲۰۰۳ احتمالاً معروف‌ترین فیلم کره جنوبی قبل از ظهور انگل است. اولدبوی که یک بازسازی رقت‌انگیز آمریکایی را ایجاد می‌کند، فقط باید در فرم اصلی آن به کارگردانی پارک چان ووک تماشا کرد. این فیلم با الهام از ادیپ شاه برنده جوایز متعددی شد و طرفداران بین المللی را به خود را دارد.

دوست (۲۰۰۱)

یکی دیگر از کلاسیک‌های سال ۲۰۰۱، داستانی قدرتمند از چهار دوست دوران کودکی است که در دهه ۷۰ در کره جنوبی به بلوغ می‌رسند. این فیلم چهار نفری را دنبال می‌کند که با وفاداری، حسادت و بخشش دست و پنجه نرم می‌کنند، دو دوست به دانشگاه می‌روند و دو نفر دیگر اعضای باند رقیب می‌شوند. بین داستان سرایی استادانه و دقت زندگی در دهه ۱۹۷۰ در کره جنوبی، Friend به یک عنصر اصلی در کانون هر طرفدار تبدیل شده است.

خدمتکار خانه (۱۹۶۰)

وقتی در مورد سینمای کره صحبت می‌کنید، غافل می‌شوید که The House Maid را درج نکنید. این فیلم به کارگردانی کیم کی یونگ اولین فیلم از سه گانه فیلم‌های زن مهلک است. The House Maid به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های کره‌ای در تمام دوران‌ها مورد احترام است و آنقدر دوست داشتنی است که در سال ۲۰۱۰، پنجاه سال پس از این واقعیت، بازسازی شد.

میزبان (۲۰۰۶)

در اینجا Parasite را داریم، اما اگر می‌خواهید دوباره به کارنامه Bong Joon-Ho نگاهی بیندازید، فیلم هیولایی ترسناک او، The Host را ببینید.

زن آتش (۱۹۷۱)

ادامه داستان The Maid House, Woman of Fire یا (Hwan-yeo) در یک مزرعه مرغ اتفاق می‌افتد و به دنبال یک Youn Yuh-jung ناشناخته در آن زمان است که او نقش یک خدمتکار خانه را بر عهده می‌گیرد تا زمانی که تاریکی او را از بین می‌برد و خانواده‌ای را به وحشتناک‌ترین شکل‌ها آزار می‌دهد.

سوزاندن (۲۰۱۸)

استیون یون پس از حضور در فیلم مردگان متحرک، در فیلم Burning بازی می‌کند: یک فیلم هیجان‌انگیز روان‌شناختی که سلاح اصلی آن نگه داشتن شما در لبه صندلی است. ناراحتی در فیلم از خود طرح قوی‌تر است و همه این‌ها به دلیل نویسندگی و کارگردانی درخشان لی چانگ دونگ است.

قطار به بوسان (۲۰۱۶)

اگر Train to Busan را ندیده اید، نمی‌توانید خود را یک طرفدار واقعی فیلم زامبی بنامید.

چیلسو و مانسو (۱۹۸۸)

«چیلسو و مانسو» یک فیلم راهنما برای کره است. این فیلم به کارگردانی پارک کوانگ سو، دو مرد را در اواخر دهه ۸۰ در کره به تصویر می‌کشد که در حال گذر از دوران بلوغ جوانی هستند، اما چیزی که به آن تبدیل می‌شود بسیار بیشتر است. این فیلم که در زمانی اکران شد که کره جنوبی در حال دموکراتیک شدن بود، بازنمایی بصری شورش و تغییر فرهنگی در زمان ناآرامی است. همچنین  سال‌ها بر فیلم‌ها تأثیر گذاشت.

Minari (۲۰۲۰)

میناری یکی از رقبای اصلی جوایز در سال ۲۰۲۱، نگاهی اجمالی به تلفیق دو جهان دارد: غرور در فرهنگ کره‌ای و عادت به غرب میانه آمریکا.

The Handmaiden (۲۰۱۶)

اگر فیلمی در این لیست وجود داشته باشد که نامش را شنیده باشید، احتمالاً آن فیلم The Handmaiden است. فیلم به سه بخش مختلف تقسیم می‌شود و به طور مداوم با ذهن بیننده بازی می‌کند.

کریسمس در آگوست (۱۹۹۸)

در مجموعه‌ای از درام، هیجان‌انگیز و ترسناک، کریسمس در ماه اوت وجود دارد. فیلم اواخر دهه ۹۰ به طرحی برای بسیاری از فیلم‌سازان کره‌ای تبدیل شد  و استعاره‌های مبتکرانه را در یک فیلم تلفیق کرد که استاندارد‌های این ژانر را در فیلم‌سازی کره‌ای تعیین کرد. این فیلم امروزه نیز در کلاس‌های مطالعات فیلم مورد مطالعه و تحلیل قرار می‌گیرد.

انگل (۲۰۱۹)

انگل، اولین فیلم خارجی زبان که برنده اسکار بهترین فیلم شد. فیلم تاریک بونگ جون هو درباره جنگ طبقاتی بلافاصله به یک کلاسیک تبدیل شد و مسئول گشودن چشمان بسیاری از آمریکایی‌ها به گنجینه سینمایی است که سال هاست از کره بیرون می‌آید.