۱۰ فیلم جذاب با ترکیبی از عشق و ترس

۱۰ فیلم عاشقانه ترسناکی که عشق و وحشت را به شکلی جذاب و تاثیرگذار ترکیب کرده اند.

عشق چیز عجیبی است و پیدا کردن آن ممکن است در عجیب‌ترین مکان‌ها و زمان‌ها رخ دهد. اگر چه همه احساس خوبی به عشق و عاشقی دارند و آن را موضوعی احساسی و لطیف می‌بینند، عشق چیزی است که گاهی اوقات می‌تواند خطرناک و حتی ترسناک شود. گاهی اوقات در فیلم‌هایی که مملو از خونریزی و کشتار هستند نیز عشق دیده می‌شود. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ فیلم عاشقانه ترسناکی آشنا کنیم که مولفه‌های عشق و وحشت را به شکلی جذاب و خیره کننده با هم ترکیب کرده اند.

۱۰- Warm Bodies

 

فیلم Warm Bodies زمانی منتشر شد که فیلم‌های زامبی محور دیگر خیلی تکراری و زیاد شده بودند، اما در حالی که این فیلم سعی داشت چیزی متفاوت به این ژانر اضافه کند، اما نادیده گرفته شده و توسط دنیایی که در سال ۲۰۱۳ دیگر از دیدن یک فیلم دیگر در مورد نامیرا‌ها خسته شده بود دور انداخته شد. اما این بدان معنا نیست که فیلم Warm Bodies فیلم خوبی نیست در حالی که با خلق دنیای منحصربفرد توانسته فیلمی خوبی باشد، دنیایی که در آن عشق واقعی درمانی زامبی گری است. نیکلاس هولت در این فیلم یک زامبی است که وقتش را با دختری انسان می‌گذراند که عشقش، بی رمقی و زردی ظاهری او را به ظاهر یک انسان واقعی تبدیل می‌کند. عشق بین این دو به شکل متفاوتی شیرین بوده و یک کمدی ترسناک است که بیشتر به دیدگاه شخصیت زامبی هولت می‌پردازد و نه روایت داستان از زاویه دید یک انسان. فیلم Warm Bodies فیلمی به شدت دلگرم کننده است که از تمام طول مدت تماشای آن لذت خواهید برد.


۹- Honeymoon

 

با بازی رُز لزلی بازیگر سریال بازی تاج و تخت در نقش بی، این نوعروس در حال گذراندن ماه عسل خود با شوهرش پل است در حالی که به یک منطقه دوردست روستایی رفته اند تا چند روزی باکیفیت را کنار هم بگذرانند. عشق این دو تازه، هیجان انگیز و حساس است و رفته رفته و با دقت، فیلم Honeymoon تصویری از عشق این دو به تصویر کشیده می‌شود که نشان می‌دهد به شدت عاشق یکدیگر می‌شوند. ولی البته ما در مورد یک فیلم ترسناک صحبت می‌کنیم و آن همه عشق و احساس در اینجا در مسیر خوشایندی پیش نمی‌رود.

نوعروس داستان از اختلال راه رفتن در خواب رنج می‌برد، اما یک شب وقتی به خانه باز می‌گردد دیگر آن زنی نیست که پل می‌شناخت، اگر چه در ظاهر تغییری نکرده است. در حالی که مخاطب به شدت درمانده‌ی فهمیدن علت تغییر آرام آرام این زن و تبدیل شدنش به یک غریبه مطلق برای شوهرش است، مشخص می‌شود عشق بین این دو از همان لحظه‌ای که ما فکر می‌کردیم عروس و داماد به شدت شیفته هم هستند در مسیر سقوط قرار داشت. این فیلم داستانی غم انگیز و احساسی است که در آن پل تلاش می‌کند عشق همسرش را نجات دهد، اما در نهایت واقعیت شیطانی فاش می‌شود.


۸- Cat People

 

به محض اینکه داستان فیلم Cat People را بخوانید حس می‌کنید با یک روایت دیوانه کننده مواجهید. در این فیلم سیمونه سیمون در نقش آیرینا بازی می‌کند، زنی صربستانی که فکر می‌کند اگر با شوهرش دست به کار‌های عجیب و غریب بزند به گربه‌ای غول پیکر تبدیل شده و هر کسی که که برایش دردسرساز شود را مجازت می‌کند. او که فکر می‌کند عضوی از یک نژاد باستانی گربه‌ای است، رفته رفته به کنترل پارانویایش در می‌آید و رابطه اش با شوهرش نیز آرام آرام نابود می‌شود. این فیلم یک داستان رمانتیک تراژیک است که خیلی زود به یک ماجرای خطرناک تبدیل می‌شود در حالی که آیرینا تلاش دارد توازن بین ماهیت حیوانی و روابط انسانی اش را حفظ کند. اگر چه فیلم Cat People عشقی الهام بخش در متن داستان خود ندارد، اما فروپاشی رابطه عاشقانه بین شخصیت‌های آن مسحور کننده است.


۷- The Fly

 

به عنوان فیلم عاشقانه دیگری که تراژدی را در متن داستان خود دارد، همان چیزی که معمولاً در این ژانر دیده می‌شود، فیلم The Fly یکی از فیلم‌های مهم دیوید کراننبرگ در ژانر وحشت در دهه ۱۹۸۰ است که در آن دانشمندی به نام سث که در زمینه تله پورت فعالیت می‌کند، به صورت اتفاقی خود را بین دو دستگاهی که خود ساخته منتقل می‌کند و نه او و نه نامزدش ورونیکا به مگسی که دی ان ایش با او ترکیب شده توجهی نمی‌کنند. در ادامه سث رفته رفته و به شکلی ترسناک به یک مگس تبدیل می‌شود و چیزی که نه انسان است و نه حشره. اما وقتی سث عجیب‌تر و تهاجمی‌تر می‌شود، ورونیکا به شدت نگران سث می‌شود در شرایطی که اطرافیان در اثر تغییرات صورت گرفته در بدن، ظاهر و رفتار‌های سث از وی دوری می‌جویند. با تمام ترسناکی هایش، فیلم The Fly در بطن خود یک داستان عاشقانه دارد.


۶- Candyman

 

به عنوان افسانه‌ای شهری که مملو از انتقام و قدرت است، فیلم کندی من شاید نامزد ایده آبی به نظر نرسد، به ویژه اگر بدانید ظاهری شبح گونه و قلاب‌هایی به شکل دست داشته که تقریباً هر کسی بر سر راهش را به قتل می‌رساند. اما داستان فیلم Candyman از این هم بدتر است. داستان کندی من از برده‌ای گرفته شده که به خاطر عشقش به یک زن سفید پوست و صاحب فرزند شدن از او شلاق می‌خورد و زن نیز در نهایت به خاطر این عشق کشته می‌شود. کندی من عشق خود را در چهره زنی به نام هلن لایل می‌بیند، روزنامه نگاری که شباهت بسیاری به عشق گذشته او دارد. کندی من در رفتارهایش خشن و شرورانه عمل می‌کند، اما عشق تراژیکش باعث می‌شود که شیفته هلن بوده و مشتاق تلاش او برای کشف حقیقت باشد. رابطه این دو ضرورتاً سالم نیست، اما احساس پشت آن غیرقابل انکار است و علیرغم وحشتی که در چهره کندی من است می‌توان احساسی تلخ و شیرین را در ظاهر او دید.


۵- Shaun Of The Dead

 

در نگاه اول شاید فکر کنید که Shaun Of The Dead به هیچ وجه نمی‌تواند یک فیلم عاشقانه باشد، اما در واقع، چه چیزی عاشقانه‌تر از این است که افرادی راه خود را در میان هزاران زامبی باز کنند تا عشق هایشان را نجات دهند و آن‌ها را در این آخرالزمان ترسناک در امان نگه دارند؟ در بطن این داستان زامبی کمدی، یک روایت احساسی و تاثیرگذار از عشقی است که شخصیت شان به سختی تلاش دارد آن را به لیز ثابت کند در حالی که لیزا در تمام طول فیلم نسبت به این عشق بدگمان و بی علاقه است. عشق و تعهد شان به اثبات خودش در تمام طول این رابطه پرتنش یک حرکت عاشقانه بزرگ است که نمونه اش کمتر دیده می‌شود. تنها تفاوت عشق شان با عشق‌های معمول در این است که با خرد کردن سر‌های زامبی‌ها همراه است.


۴- The Conjuring

 

در دنیایی که به شدت با هیولا‌های ترسناک متن داستانش شناخته می‌شود، به نظر نمی‌رسد که عشق اهمیت چندانی در سری فیلم‌های The Conjuring داشته باشد. اما اگر زوج وارن‌ها و رابطه قابل درکشان را از فیلم بگیرید، نیمی از موفقیت این سری فیلم از سال ۲۰۱۳ را نیز کسب نخواهد کرد. مردم عشق را دوست دارند و این قابل انکار نیست. اد و لورین تصویری حساس از یک عشق و ازدواج دیرپای را به تصویر می‌کشند که بخشی کلیدی، اما کوچک از داستان فیلم‌های The Conjuring را به خود اختصاص می‌دهد در حالی که این دو آنقدر همدیگر را می‌شناسند که برای درک یکدیگر و احساساتشان نیازی به صحبت کردن با هم ندارند. در حالی که ترس و وحشت ویران کننده را تجربه می‌کنند، این دو لحظات رمانتیکی با هم دارند در حالی که عشق لورین به اد، به طور ویژه، در فیلم دوم این مجموعه تاثیری ویرانگر دارد.


۳- Beetlejuice

 

یک ازدواج طولانی دیگر که با پیش رفتن داستان بیشتر و بیشتر دوست داشتنی و عزیز می‌شود. باربارا و آدام میتلند یکی از هیجان انگیزترین روابط سینما را دارند- همدیگر را دوست دارند، حمایت می‌کنند و در طول روایت عجیب فیلم Beetlejuice مفهوم «تا زمانی که مرگ ما را از هم جدا کند» را به چالش می‌کشند. این دو در یک حادثه رانندگی گرفتار می‌شوند، اما وقتی به خانه باز می‌گردند می‌بینند که در اثر تصادف مرده اند و اکنون بین دیوار‌های خانه و ابدیت گرفتار شده اند که بد هم نیست اگر خانواده‌ای تصمیم نگیرد وارد خانه شان شده و زندگی پس از مرگشان را نابود سازند. در اینجا خیلی با یک رابطه قوی و باثبات مواجه نیستیم، اما تماشای تعامل بین این زوج در تمام طول فیلم و تعهد به داشتن زندگی مشترکی در قالب روح به معنای کاملش، بسیار خیره کننده و جذاب است. تیم برتون بدون شک استاد ساختن داستان‌های عاشقانه ترسناک است.


۲- Bram Stoker’s Dracula

 

اقتباس فرانسیس فورد کوپولا از داستان افسانه‌ای دراکولا، حاشیه‌ای بسیار رمانتیک‌تر نسبت به خون آشام‌های گذشته دارد. در تلاش برای پیدا کردن عشق گذشته اش الیزابتا، گری اولدمن در نقش دراکولا سخت می‌کشد تا به مینای دوست داشتنی و زیبا برسد که به باور او، بعد از خودکشی ایزابلا در قالب یک خودکشی رومئو ژولیتی، صد‌ها سال بعد در قالب او خود را نشان داده است. به جای اینکه دندان‌ها و چنگال هایش را در بدن هر زنی زیبا که می‌بیند فرو کند، دراکولا موجودی است که هدفش را عشق تعیین می‌کند. به جای اینکه از یک موجود خونخوار و ترسناک فرار کنیم، کوپولا باعث می‌شود آرزو کنیم کاش یک شریک زندگی شبیه ایزابلا برای این خونخوار ترسناک وجود می‌داشت، به ویژه وقتی متوجه عشق واقعی ایزابلا به دراکولا می‌شویم.


۱- Let The Right One In

 

به عنوان فیلمی رمانتیک به شکلی بسیار بی صدا، فیلم Let The Right One In پیچشی دیگر در ژانر خون آشامی است که دوستی خاص دو نفر را به تصویر می‌کشد، یکی که همیشه تنها و منزوی بوده و دیگری موجودی با عمری هزاران ساله که با تغذیه از انسان‌های دیگر زنده می‌ماند. Let The Right One In چیزی فراتر از رشد رابطه عاشقانه بین دو کودک در آستانه بلوغ است، جایی که همه چیز ترسناک، جدید و شکننده است. اگر چه در این فیلم شاهد خونریزی و کشتار هستیم و الی و اسکار زوج معمولی برای روایت یک داستان عاشقانه معمول به شمار نمی‌آیند، اما مواجهه این دو با هیولا‌های درونشان تماشای این فیلم را جذاب می‌سازد.