۱۰ حقیقت جالب از پشت صحنه فیلم شاهکار مارتین اسکورسیزی

۱۵ سال از ساخت فیلم سینمایی «جدا مانده» می‌گذرد؛ فیلمی که برای مارتین اسکورسیزی جایزه اسکار را به ارمغان آورد.

فیلم «جدا مانده» توانست پس از سال‌ها تلاش بی‌وقفه، بالاخره برای مارتین اسکورسیزی کارگردان نام‌آشنای هالیوود جایزه اسکار را به ارمغان بیاورد؛ آن هم در ژانر گانگستری که اسکورسیزی به خاطر کار‌های خوب خود در این ژانر شناخته شده است.

۱۵ سال از ساخت این فیلم می‌گذرد؛ فیلمی که اسکورسیزی را به عنوان کارگردان و ستارگانی همچون لئوناردو دی‌کاپریو، جک نیکلسون، مت دیمون، ورا فارمیگا و مارک والبرگ را در خود داشت و به مناسبت ۱۵ ساله شدن این فیلم هیجان‌انگیز بهتر است به برخی از حقایقی که در پشت صحنه این فیلم رخ داده است، بپردازیم. از این رو در ادامه، حقایق پشت صحنه این فیلم را با هم مرور می‌کنیم.

نقش جک نیکلسون در فیلمنامه وجود نداشت

جک نیکلسون، بازیگر نام‌آشنا و ستاره بی چون و چرای هالیوود در این فیلم برای اولین بار با اسکورسیزی همکاری می‌کرد و توانست در نقش خود به خوبی بدرخشد.

وی در نقش فرانک کاستلو، سردسته گانگستر‌ها بازی می‌کرد که این نقش از قاچاقچی مشهور بوستون به نام وایتی بالگر الهام گرفته شده بود، اما مسئله اینجاست که نیکلسون، ابتدا بازی در این فیلم را رد کرده بود.

 

این بازیگر مشهور در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ورایتی گفته بود، زمانی که اسکورسیزی فیلمنامه را به او داده بود، نقش او اصلا در آن فیلمنامه وجود نداشت و نمی‌دانست که قرار است چه نقشی را بازی کند؛ اما اصرار دی‌کاپریو و اسکورسیزی باعث شد که او قبل از فهمیدن نقشش، آن را بپذیرد.

آن‌ها البته شخصیت فرانک کاستلو را لایه لایه، همان‌طور که نیکلسون بیان کرد، ساختند. نیکلسون برخی از عصبانیت‌ها و بازی‌های خود را خودش به صورت بداهه بازی کرده است در صورتی که آن‌ها اصلا در فیلمنامه نبوده‌اند.

لئوناردو دی‌کاپریو سر دوراهی بین بیلی و کالین

لئوناردو دی‌کاپریو اولین کسی بود که در پروژه «جدا مانده» به اسکورسیزی پیوست؛ چون قبل از این پروژه هم در «دار و دسته نیویورکی» و «هوانورد» با اسکورسیزی همکاری کرده بود. اما مسئله‌ای که دی‌کاپریو از همان ابتدا راجع به آن مطمئن نبود، بازی در نقش بیلی کاستیگان و کالین سالیوان بود.

 

دی‌کاپریو در مصاحبه‌ای راجع به این فیلم گفته بود که او علاقه مند بود در یکی از نقش‌های بیلی و یا کالین بازی کند، چون یک دوگانگی بین آن‌ها دیده بود و آن‌ها همانند دو روی یک سکه بودند؛ اما اسکورسیزی بود که در نهایت تصمیم گرفت نقش بیلی برای دی‌کاپریو بهتر است.

احتمال پیوستن دوباره رابرت دنیرو به اسکورسیزی زیاد بود

«جدا مانده»، سومین فیلمی بود که دی‌کاپریو و اسکورسیزی به صورت متوالی با هم همکاری می‌کردند و رسانه‌ها، دی‌کاپریو را رابرت دنیروی جدید اسکورسیزی می‌خواندند؛ اما بعید نبود که رابرت دنیرو نقشی در فیلم جدید اسکورسیزی به عهده بگیرد.

 

برخی خبر‌ها حاکی از این بودند که رابرت دنیرو قصد داشته است با یک نقش نامشخص، در فیلم‌ «جدا مانده» با اسکورسیزی همکاری کند؛ اما در نهایت، تصمیم گرفت که فیلم خود «چوپان خوب» را در سال ۲۰۰۶ کارگردانی کند.

برد پیت قرار بود در کنار دی‌کاپریو در این فیلم بدرخشد

آن گونه که خبر‌های رسمی از انتخاب بازیگران این فیلم منتشر شده است، قرار بود «جدا مانده» با بازیگران متفاوتی ساخته شود و یکی از آن گزینه‌های متفاوت، برد پیت بود.

در سال ۲۰۰۴ که زمزمه‌های ساخت فیلم جدید اسکورسیزی به گوش می‌رسید، خبر از این بود که برد پیت قرار است در کنار دی‌کاپریو در فیلم جدید اسکورسیزی هنرنمایی کند که در نهایت، پیت این نقش را رد کرد و نقش او به مت دیمون رسید؛ اما برد پیت به واسطه شرکت فیلمسازی خود، به عنوان تهیه‌کننده کنار این فیلم ماند.

 

ورا فارمیگا با یک روانشناس پلیس نقش خود را تحلیل کرد

ورا فارمیگا تنها شخصیت زنی است که در فیلم «جدا مانده» نقش مدولین را بازی می‌کند که با کالین با بازی مت دیمون ازدواج می‌کند.

فارمیگا هم مانند دی‌کاپریو از پذیرفتن نقشش مطمئن نبود و احساس می‌کرد که نقشی که به او سپرده خواهد شد، نقص‌هایی خواهد داشت که در نهایت آن را با یک روانشناس پلیس در لس‌آنجلس تحلیل کرد و پس از برطرف کردن نواقص، آن نقش را پذیرفت.

نیکلسون خیلی از دیالوگ‌های کاستلو را به صورت بداهه می‌گفت

پیش از این هم گفته شد که جک نیکلسون، نقش فرانک کاستلو را قبل از به وجود آمدنش قبول کرده بود، اما بعد از نوشته شدن این نقش هم از خلاقیت خود استفاده می‌کرد و برخی از دیالوگ‌ها را به صورت بداهه و جلوی دوربین می‌ساخت.

 

نیکلسون به خاطر طرفداری از تیم بیسبالش، کلاه تیم حریف را سر نکرد

رقابت‌های بیسبال بین دو تیم نیویورک و بوستون همیشه داغ بوده است و طرفداران این دو تیم با آب و تاب فراوان از تیم‌های محبوب خود دفاع می‌کنند که نیکلسون در صحنه فیلمبرداری هم این مسئله را به خوبی نشان داده است.

جک نیکلسون طرفدار پر و پا قرص تیم یانکی‌های نیویورک است و به همین دلیل از گذاشتن کلاه قرمز تیم بوستون در زمان فیلمبرداری فیلم «جدا مانده» خودداری کرده است.

ضربدر‌های معروف فیلم‌های گانگستری در «جدا مانده»

فیلم‌های گانگستری ضربدر‌هایی معروف در خود دارند که کاربردی هستند و این ضربدر‌ها در فیلم «جدا مانده» اسکورسیزی هم دیده می‌شوند.

 

ضربدر‌هایی که در کادر فیلم‌های گانگستری و روی یک شخصیت قرار می‌گیرند، نشان می‌دهند که کدام شخصیت‌ها در طول فیلم قرار است جان خود را از دست بدهند.

اسکورسیزی مرحله پس از تولید فیلم «جدا مانده» را بسیار ناخوشایند توصیف کرد

ساخت برخی از فیلم‌ها بسیار سخت است و گاهی اوقات کارگردان‌ها هم از ساختن فیلم‌های خود پشیمان می‌شوند و دوست ندارند تولید آن را ادامه دهند که «جدا مانده» هم از این قاعده مستثنی نبود و اسکورسیزی مرحله پس از تولید این فیلم را ناخوشایند خواند.

 

اسکورسیزی فکر نمی‌کرد این فیلم اسکار ببرد

تا سال ۲۰۰۶، تصور این که یک فیلم درام نباشد و جایزه اسکار بگیرد ممکن نبود، اما مارتین اسکورسیزی این تصور را با فیلم گانگستری – جنایی «جدا مانده» بر هم زد و تا زمانی که نام فیلم را روی صحنه صدا نکرده بودند، فکر نمی‌کرد که جایزه اسکار را برنده شود.

گزارش خبرگزاری The Wrap حاکی از آن است که اسکورسیزی گفته بوده که این فیلم صحنه‌های خشن زیادی دارد و بعید است که آکادمی به او برای بهترین کارگردانی رأی بدهد. قطعا دلیل اصلی غافلگیر شدن بیش از حد اسکورسیزی در مراسم آن سال همین بوده است.