موفقیت «دکتر استرنج ۲» در گیشه

فیلم «دکتر استرنج ۲» کار خود را با فروش حدود ۱۸۵ میلیون دلاری در اولین آخر هفته اکرانش در آمریکا شروع کرد تا پرفروش‌ترین فیلم سال ۲۰۲۲ از نظر افتتاحیه شود.

به نقل از ورایتی، «دکتر استرنج ۲» عنوان پرفروش‌ترین فیلم در اولین اکران آخر هفته را تا اینجای سال ۲۰۲۲ از آن خود کرد.

در حالی که پیش‌بینی می‌شد این فیلم بین ۱۶۰ تا ۱۸۰ میلیون دلار بفروشد، اما حالا انتظار می‌رود تا آخر یکشنبه، این فیلم ۲۰۰ میلیون دلار بلیت فروخته باشد. تاکنون «بتمن» با فروش ۱۳۴ میلیون دلار عنوان پرفروش‌ترین افتتاحیه اکران فیلم در سال ۲۰۲۲ را در اختیار داشت.

فیلم دوم «دکتر استرنج» که عنوان کاملش «دکتر استرنج در چند جهانی دیوانگی» است، به نظر می‌رسد موفق شود میزان فروشش در ۳ روز اولین آخر هفته‌اش را به ۲ برابر فیلم اولش در سال ۲۰۱۶ برساند که کارش را با فروش ۸۵ میلیون دلاری شروع کرده بود. آن فیلم در مجموع در بازار داخلی آمریکا ۲۳۲.۶ میلیون دلار فروخته بود.

فیلم دوم که همچنان با بازی بندیکت کامبربچ در نقش اصلی ساخته شده با بودجه ۲۰۰ میلیون دلاری ساخته شده و زمان زیادی نمی‌برد تا استودیو مارول این بودجه را با بلیت فروشی تامین کند. این فیلم در بازار بین‌المللی نیز تا اولین روز اکرانش ۲۷ میلیون دلار فروخته است.

«دکتر استرنج در چند جهانی دیوانگی» به کارگردانی سم ریمی اما به مذاق منتقدان چندان خوش نیامده و امتیاز ۷۵ درصد را در سایت راتن تومیتوز دریافت کرده است که پایین‌تر از سطح معمول فیلم‌های مارول است و بیشتر سینماروها هم به آن امتیاز B+ داده‌اند که باز پایین‌تر از امتیاز دیگر فیلم‌های جهان سینمایی مارول است.

منتقد ارشد ورایتی فیلم را هم سرگرم کننده و هم خسته کننده خوانده و از آن به عنوان یک پارازیت ترسناک کامپیوتری یاد کرده که در لحظاتی تحملش سخت می‌شود.

پیش از این «ابدی‌ها» به کارگردانی کلوئی ژائو با نمره B بدترین فیلم جهان سینمایی مارول شد و «ثور» هم امتیاز B+ دریافت کرده است. دیگر فیلم‌های مارول تاکنون حداقل امتیاز A- را از تماشاگران دریافت کرده‌اند.

این فیلم که ۸۵ میلیون دلار در روز شنبه و ۹۰ میلیون دلار در روز جمعه فروخته پس از «مرد-عنکبوتی: راهی به خانه نیست» قرار می‌گیرد که ۲۶۰ میلیون دلار در افتتاحیه سال ۲۰۲۱ در دوران کرونا فروخت.

در عین حال ددلاین پیش‌بینی کرده این فیلم تا پایان امروز به فروش ۴۵۰ میلیون دلاری در سطح جهان دست یابد و چهارمین افتتاحیه پرفروش برای مارول را رقم بزند. پرفروش‌ترین بازارهای بین‌المللی «دکتر استرنج ۲» تا به اینجای اکرانش ۳۰ میلیون دلار در کره جنوبی و ۲۴.۷ میلیون دلار در بریتانیا بوده است. مکزیک با ۲۱.۵ میلیون دلار، برزیل با ۱۶.۳ میلیون دلار، هند با ۱۲.۷ میلیون دلار، استرالیا با ۱۲.۶ میلیون دلار، آلمان با ۱۲ میلیون دلار، فرانسه با ۱۱ میلیون دلار، ژاپن با ۹.۴ میلیون دلار و ایتالیا با ۹ میلیون دلار دیگر بازارهای بین‌المللی فیلم بوده‌اند.

نکته قابل توجه این است که شخصیت «دکتر استرنج» در دیگر فیلم‌های مارول از جمله «راهی به خانه نیست» و «ثور: رگناروک» هم حضور داشت و این شخصیت در ۶ سال اخیر در بین علاقه‌مندان دنیای مارول محبوبیت یافت.