حضور ویژه وایولا دیویس و جولیا رابرتز در جشنواره کن ۲۰۲۲

۲ بازیگر مطرح سینما برای حضور در برنامه‌های جنبی جشنواره فیلم کن انتخاب شدند.

به نقل از ورایتی، جولیا رابرتز با کسب عنوان مادرخوانده، امسال برای اهدای جایزه شوپارد در جشنواره فیلم کن انتخاب شد.

جایزه شوپارد که هر سال برای تجلیل از بازیگران نوظهور زن و مرد اهدا می‌شود، توسط یک بازیگر مطرح به آنها اهدا می‌ شود که امسال جولیا رابرتز برای این منظور انتخاب شده است. از بازیگران اهدا کننده این جایزه هر سال به عنوان مادرخوانده یا پدرخوانده یاد می‌شود.

سال پیش جسیکا چستین این وظیفه را برعهده گرفته بود و پیش از او ژانگ زی‌یی، شارلیز ترون، رابرت دنیرو، کیت بلانشت، التون جان، جولین مور، گوینت پالترو، ژولیت بینوش، جود لاو و هلن میرن از دیگر اهدا کنندگان بودند. از دریافت کنندگان پیشین این جایزه می‌توان از فلورانس پیو، جو آلوین، ماریون کوتیار، ازرا میلر، شایلین وودلی، جیمز مک‌آووی، جان بویگا و گائل گارسیا برنال نام برد که اکنون به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته‌اند. دانلود فیلم خارجی

جولیا رابرتز که برای ایفای نقش در فیلم‌هایی چون «زن زیبا» در سال ۱۹۹۰ و «ارین براکوویچ» در سال ۲۰۰۰ شهرت یافت و فهرستی بلند از فیلم‌های مطرح سینما را در کارنامه‌اش دارد امسال در سریال «گاسلیت» بازی کرده است. فیلم سینمایی «بلیتی به بهشت» وی نیز با بازی مشترک با جورج کلونی اکتبر راهی سینماها می‌شود.

مراسم اهدای جایزه شوپارد به بازیگران نوظهور با حضور رئیس جشنواره کن، ۱۹ ماه می برگزار می‌شود. امسال بیست و پنجمین سال اهدای این جایزه در جشنواره فیلم کن است.

از سوی دیگر وایولا دیویس بازیگر مطرح نیز جایزه زنان در جنبش را دریافت می‌کند. وی که به تازگی با ایفای نقش میشل اوباما در سریال «بانوی اول» دیده شد اخیرا کتابش را با عنوان «یافتن من» منتشر کرده است. وی این کتاب را در دوره قرنطینه شیوع کرونا نوشته و در آن از تجربیات سخت دوران کودکی‌اش سخن گفته است. این کتاب به سرعت به کتابی پرفروش بدل و با نقدهای مثبتی روبرو شده است.

از دیویس برای هنر بازیگری‌اش و حمایتش از حقوق زنان و اقلیت‌های جامعه در کن تجلیل می‌شود. وی یکی از معدود بازیگران هالیوودی است که هم جایزه گلدن گلوب و بفتا و هم ۴ جایزه انجمن بازیگران، ۲ جایزه تونی و یک اسکار و یک امی در کارنامه دارد.

با این جوایز وی تنها بازیگر زن آمریکایی آفریقایی تباری است که چنین جوایزی را در کارنامه دارد و درعرصه فیلم، تئاتر و تلویزیون به این موفقیت‌ها دست یافته است. دانلود فیلم خارجی

وی بارها بر نبودن حقوق عادلانه در صنعت فیلم و فقدان تنوع از نظر نژادی و جنسی سخن گفته و خواستار برابری شده است.

جین فوندا در سال ۲۰۱۵، جنا دیویس و سوزان ساراندون در سال ۲۰۱۶، ایزابل هوپر در سال ۲۰۱۷، پتی جنکینز در سال ۲۰۱۸، گونگ لی در سال ۲۰۱۹ و سلما هایک در سال ۲۰۲۱ از دیگر دریافت کنندگان این جایزه بوده‌اند.

امسال جشنواره کن هفتاد و پنجمین دوره خود را برگزار می‌کند.