تداوم صدرنشینی یک کمدی و یک فیلم جنگی در اکران نوروزی

در آخرین روزهای تعطیلات نوروزی و با رونق نسبی گیشه سینمای ایران، دو فیلم «سگ‌بند» و «موقعیت مهدی» همجنان در صدر جدول آمار فروش هستند.

اگر هفته آخر اسفند ماه سال ۱۴۰۰ را مبداء آغاز اکران نوروزی سال ۱۴۰۱ در نظر بگیریم، حدود ۲۰ روز است که هفت فیلم نوروزی سینمای ایران روی پرده رفته‌اند. اکران نوروزی امسال در شرایطی رقم خورد که در نوروز ۹۹ به دلیل آغاز شیوع کرونا سینماها به کلی تعطیل بودند و سال گذشته هم مخاطبان اقبال چندانی به اکران نورزی نشان ندادند.

البته آغاز اکران این هفت فیلم در دو مقطع زمانی زمانی متفاوت رقم خورد. فیلم‌های «موقعیت مهدی»، «گل به خودی» و «قدغن» از هجدهم اسفندماه و چهار فیلم «مردبازنده»، «روز صفر»، «شادروان» و «سگ بند» هم از بیست و پنجم اسفندماه وارد چرخه اکران نوروزی شدند. در این میان نباید از حواشی گسترده و عجیب و غریب مربوط به اکران فیلم لامینور «لامینور» ساخته داریوش مهرجویی هم غافل شد. از اوایل اسفند این خبر در رسانه‌ها منتشر شد که آخرین ساخته مهرجویی یکی از فیلم‌های اکران نوروزی باشد، اما در نهایت این اثر در فهرست اعلام‌شده از سوی شورای صنفی نمایش قرار نگرفت. پس از آن بود تایید و نکذیب های مختلفی از سوی تهیه‌کننده و کارگردان «لامینور» در فضای مجازی منتشر شد و حواشی فراوانی را به همراه داشت.

از سوی دیگر، در کنار هفت فیلم اکران نوروزی فیلم های دیگری مانند «عنکبوت»، مستند « خون ریزی»، «مورچه‌خوار»، «مستطیل قرمز»، «ترانه‌ای عاشقانه برایم بخوان» هم سهمی از اکران دارند اما همان‌گونه که انتظار می‌رفت سالن‌ها و سانس‌های اصلی در سیطره هفت فیلم اکران نوروزی است. در ادامه، با بادآوری این موضع که سه فلیم از این هفت فیلم ۲۴ روز است که روی پرده هستاند و چهار فلیم دیگر هفدهمین روز اگران خود را پشت سر می گذارند ادامه مروری بر میزان فروش این فیلم ها خواهیم داشت. فیلم هایی که تعداید از آنها ۲۴ روز روی پرده هستند.

سگ‌بند

کارگردان: مهران احمدی

تهیه‌کننده: محمدحسین قاسمی

بازیگران: امیر جعفری، بهرام افشاری، مهران احمدی، زنده‌یاد سیروس گرجستانی، نازنین بیاتی، بهاره کیان افشار، عزت‌الله مهرآوران و…

شروع اکران: ۲۵ اسفند ۱۴۰۰

تعداد مخاطب: ۳۰۵ هزار نفر

میزان فروش تا ۱۲ فروردین: ۱۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان

دومین ساخته مهران احمدی را می‌توان کامیاب‌ترین فیلم سال جدید محسوب کرد. اثری کمدی که بازیگران مطرح فراوانی دارد و از زمان معرفی‌اش به عنوان یکی از آثار اکران در ایام تعطیلات، بسیاری از منتقدان و دوستداران سینما، روی فروش این اثر حساب ویژه‌ای باز می‌کردند. احمدی که با کارگردانی فیلم «مصادره» در اولین گام نشان داد که به این حوزه نیز تسلط کافی دارد، حالا برای دومین بار روی صندلی کارگردانی نشسته و میزان استقبال از این فیلم در همین روزهای ابتدایی اکران نشان می‌دهد مخاطبان عمومی سینما نیز سبک فیلمسازی او را می‌پسندند. نکته جالب توجه درخصوص فیلم «سگ‌بند» حضور مرحوم سیروس گرجستانی و مرحوم عزت‌الله مهرآوران است، بازیگران پیشکسوتی که طی دو سال گذشته دار فانی را وداع گفتند و این اثر جزو آخرین حضورهایشان در سینما محسوب می‌شود. در این هفده روز بیش از ۳۰۰ هزار نفر از فیلم «سگ‌بند» دیدن کردند. آماری که اگرچه به نسبت فیلم‌های پرفروش سال‌های گذشته خیلی زیاد نیست، اما در قیاس دیگر فیلم‌هایی که این روزها در حال اکران هستند، بیشترین میزان مخاطب را داشته.

 

موقعیت مهدی

کارگردان: هادی حجازی‌فر

تهیه‌کننده: حبیب‌الله والی‌نژاد

بازیگران: هادی حجازی‌فر، ژیلا شاهی، وحید حجازی‌فر، وحید آقاپور، روح‌الله زمانی

شروع اکران: ۱۸ اسفند ۱۴۰۰

میزان فروش تا ۱۲ فروردین: ۶ میلیارد تومان

اولین فیلم بلند هادی حجازی‌فر در مقام کارگردان که دو ماه پیش در چهلمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و مورد تحسین بسیاری از منتقدان، اهالی رسانه و مخاطبان پیگیر سینما قرار گرفت، بیشتر از دو هفته است که روی پرده سینماها در حال اکران است. فیلمی جنگی که پنج سیمرغ بلورین جشنواره را نیز از آن خود کرد و حالا دومین فیلم پرفروش اکران نوروزی محسوب می‌شود. فیلم «موقعیت مهدی» بخش‌هایی از زندگی شهید مهدی باکری و برادر کوچکترش حمید را به تصویر می‌کشد، کسانی که فرمانده و جانشین فرمانده لشکر ۳۱ عاشورا بودند و ما در این اثر قسمت‌هایی از رشادت‌های آن‌ها را مشاهده می‌کنیم. فیلم «موقعیت مهدی» با در اختیار داشتن۳۹۳ سالن سینما در سراسر کشور، بیشترین سالن را در میان فیلم‌های در حال اکران در اختیار دارد و تاکنون توانسته بیش از ۱۷۳ هزار نفر را به سالن‌های سینما بکشاند.

 

شادروان

کارگردان: حسین نمازی

تهیه‌کننده: عباس نادران

بازیگران: سینا مهراد، نازنین بیاتی، گلاره عباسی، بهرنگ علوی، رویا تیموریان، رضا رویگری و…

شروع اکران: ۲۵ اسفند ۱۴۰۰

میزان فروش تا ۱۲ فروردین: ۵ میلیارد تومان

«شادروان» یکی از فیلم‌های سرگرم‌کننده و خوش ساخت چهلمین جشنواره فیلم فجر بود که چند روز قبل از آغاز سال جدید اکران آن در سینماهای سراسر کشور شروع شد و خیلی زود هم به باشگاه میلیاردی‌ها وارد شد. تا قبل از اضافه شدن «سگ‌بند» به فهرست فیلم‌های اکران نوروزی، «شادوران» به نوعی تنها اثر کمدی این فهرست بود. اگرچه سازنده این فیلم مدعی است اثرش کمدی نیست و نباید آن را در دسته فیلم‌های این ژانر قرار داد، اما این فیلم پر است از موقعیت‌های کمدی و دیالوگ‌های طنازانه که قطعا باعث خنده مخاطب در سالن سینما می‌شود. یکی از ویژگی‌های بارز این فیلم بازی خوب گروه بازیگران آن به ویژه بهرنگ علوی و سینا مهراد است.

 

مرد بازنده

کارگردان: محمدحسین مهدویان

تهیه‌کننده: امیر بنان، کامران حجازی

بازیگران: جواد عزتی، رعنا آزادی‌ور، آناهیتا درگاهی، بابک کریمی، امیر دژاکام، مهدی زمین‌پرداز و…

شروع اکران: ۲۵ اسفند ۱۴۰۰

میزان فروش تا ۱۲ فروردین: ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان

برخلاف آنچه که انتظار می‌رفت،آخرین ساخته محمدحسین مهدویان در جایگاه چهارم فروش اکران نوروزی قرار گرفته است. اگرچه این فیلم در جشنواره فجر نیز نتوانست آنطور که عوامل سازنده‌اش انتظار داشتند، مورد اقبال قرار بگیرد و جدا از نظرات نه چندان مثبت منتقدان، هیئت داوران جشنواره هم فقط در دو بخش جلوه‌های ویژه بصری و موسیقی متن این فیلم را نامزد دریافت سیمرغ کرد که در این دو بخش هم جایزه به آثار دیگری رسید. اتفاقی که باعث دلخوری شدید مهدویان هم شد و اعلام کرد که دیگر در جشنواره فجر شرکت نخواهد کرد. اما اکران نه چندان موفق این فیلم در روزهای ابتدایی، نشان می‌دهد که «مرد بازنده» با وجود اینکه خود مهدویان آن را بسیار دوست دارد، نمی‌تواند برگ برنده این فیلمساز در کارنامه هنری‌اش باشد و مخاطبان زیادی را به سالن‌های سینما بکشاند، حتی با وجود گریم سنگین جواد عزتی و استفاده از این بازیگر در اکثر دقایق فیلم.

 

روز صفر

کارگردان: سعید ملکان

تهیه‌کننده: سعید ملکان

بازیگران: امیر جدیدی، ساعد سهیلی، تینو صالحی، مهدی قربانی، سینا شفیعی و…

شروع اکران: ۲۵ اسفند ۱۴۰۰

میزان فروش تا ۱۲ فروردین: ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان

فیلم پرحاشیه «روز صفر» که نخستین بار در سی‌وهشتمین جشواره فیلم فجر به نمایش درآمد و در آنجا سروصدای زیادی به راه انداخت حالا پس از دو سال به اکران رسیده است. این فیلم که داستان چگونگی دستگیری عبدالمالک ریگی، سرکرده گروهک تروریستی جندالله را به تصویر می‌کشد، در زمان نخستین اکرانش در جشنواره واکنش‌های مثبت و منفی زیادی داشت و هیئت داوران آن دوره نیز این فیلم را در دوازده رشته نامزد دریافت سیمرغ کرد که در نهایت پنج سیمرغ به آن تعلق گرفت، اما سازندگان «روز صفر» در مراسم اختتامیه شرکت نکردند و جوایزشان را نگرفتند! حواشی این فیلم تا مدت‌ها ادامه داشت و حالا پس از فروکش کردن تمام آن حرف و حدیث‌ها «روز صفر» به روی پرده رفته است. اما برخلاف انتظار، مخاطبان سینما فعلا اقبال چندانی نسبت به آن نشان ندادند و کمتر از ۷۵ هزار نفر تاکنون به تماشای این فیلم نشسته‌اند.

 

گل به خودی

کارگردان: احمد تجری

تهیه‌کننده: علی قائم‌مقامی

بازیگران: شقایق فراهانی، نسیم ادبی، علیرضا استادی، ابوالفضل رجبی، رایان سرلک و…

شروع اکران: ۱۸ اسفند ۱۴۰۰

میزان فروش تا ۱۲ فروردین: ۳۴۵ میلیون تومان

«گل به خودی» نماینده سینمای کودک و نوجوان در فیلم‌های اکران نوروزی است. بخشی که در سال‌های قبل فیلم‌ها و انیمیشن‌های جذابی داشته که جزو پرفروش‌ترین فیلم‌های سال هم بودند (کلاه قرمزی و پسرخاله، شاهزاده روم، فیلشاه و…) اما حالا نماینده‌شان فیلمی است که در طول بیشت روزی که از اکرانش گذشته، حدود ۱۰ هزار نفر را به سالن‌های سینما کشانده و بعید به نظر می‌رسد حتی با افزایش قیمت بلیت سینماها، به رقم یک میلیارد تومان فروش تا پایان اکران برسد.

قدغن

کارگردان: مجید مافی

تهیه‌کننده: محمدحسین فرحبخش

بازیگران: سام درخشانی، ساناز سعیدی، افسانه چهره‌آزاد، محمود جعفری، علیرضا استادی و…

شروع اکران: ۱۸ اسفند ۱۴۰۰

میزان فروش تا ۱۲ فروردین: ۱۸۵ میلیون تومان

مجید مافی که سال گذشته با فیلم کمدی «تکخال» در سینماها حضور داشت، امسال جدیدترین اثرش را به اکران نوروزی رساند، فیلم سینمایی «قدغن» که نه بازیگران شاخص و چهره‌ای دارد، نه داستان پرکشش و جذابی و نه حتی فضای سرگرم‌کننده‌ای. به همین دلیل هم در اکثر پیش‌بینی‌ها تا قبل از آغاز اکران نوروزی، این فیلم جزو آثاری بود که اکثر اهالی رسانه و منتقدان، متفق‌القول معتقد بودند اکران موفقی نخواهد داشت و کمترین میزان فروش را در میان دیگر آثار تجربه خواهد کرد. اتفاقی که تا به اینجا برای آن رخ داده و فعلاً هم فقط حدود 6 هزار بلیت این فیلم را برای تماشا تهیه ‌کرده‌اند.