ادامه بلاتکلیفی لیگ برتر انگلیس با بی‌توجهی دولت به از سرگیری ورزش

به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از گاردین، در پی اظهارات شب گذشته (یکشنبه) بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس که امیدهای اهالی فوتبال این کشور درباره همسو بودن دولت با «پروژه آغاز مجدد» مسابقات ورزشی را کاهش داد، یک هفته پراز ابهام و بلاتکلیفی دیگر هم در انتظار فوتبال جزیره خواهد بود.

یک هفته پیش انتظار می‌رفت که دولت به از سرگرفتن مسابقات چراغ سبز نشان بدهد و دلیلش هم بازخوردهای مثبتی بود که از سوی برخی از سیاستمداران کشور نسبت به بازگشت مسابقات ورزشی صورت گرفته بود. اما در حالی که سازمان لیگ فوتبال انگلیس امروز (دوشنبه) خودش را برای یک جلسه اضطراری دیگر آماده می‌کند، به نظر می‌رسد که مواضع دولت انگلیس هنوز به گونه‌ای است که اصراری برای شروع مجدد رویداد‌های ورزشی ندارد.

بوریس جانسون شب گذشته (یکشنبه) در اظهاراتش هیچ اشاره‌ای به ورزش حرفه‌ای یا از سرگیری آن نکرد. این در حالی بود که دو هفته پیش اولیور داودن، وزیر فرهنگ انگلیس اعلام کرده بود که لیگ برتر باید در سریع‌ترین زمان ممکن دنبال شود و در واقع به خاطر اظهارات او بود که امید اهالی فوتبال به آغاز مجدد مسابقات افزایش پیدا کرد.

سازمان لیگ فوتبال انگلیس همواره تأکید کرده که در مورد شروع دوباره مسابقات، تحت فرمان دولت خواهد بود و این‌طور که مشخص است، دستور‌العمل دولت در مورد بازگشت ورزش حرفه‌ای که قرار بود توسط یک کارگروه به مدیریت سالی ماندی،‌ رئیس ورزش بریتانیا تنظیم شود، هنوز به مرحله نگارش نرسیده است.

قرار بود روز جمعه هفته گذشته یک جلسه مجازی با حضور نمایندگان باشگاه‌ها برگزار شود، یعنی یک روز پس از آنکه انتظار می‌رفت دولت محدودیت‌های مربوط به قرنطینه را بازبینی کند. زمانی که بوریس جانسون اعلام کرد روز یکشنبه صحبت خواهد کرد، جلسه مجازی باشگاه‌ها هم به امروز موکول شد. اکنون این جلسه قرار است بدون هیچ نکته‌ جدیدی در مورد ورزش برگزار شود، چون در دستورالعمل کلی که جانسون ارائه کرد عنوان شده بود که مردم اگر می‌توانند در خانه کارهای‌شان را انجام دهند و اگر هم نمی‌توانند به محل کارشان بروند. تنها اشاره او به دنیای ورزش هم این بود که گفت ترجیح بر این است که مردم اگر قرار است خارج از خانه‌های‌شان فعالیت ورزشی داشته باشند، باید با اعضای خانواده خودشان باشد.

 

اگرچه جانسون اشاره‌ای به ورزش نداشت، اما مدت کوتاهی بعد از سخنرانی او، داودن وزیر فرهنگ انگلیس در توئیتی نوشت: «در شرایط محیطی که کمترین خطر وجود دارد، ما در آینده‌ای نزدیک می‌توانیم اجازه دهیم برخی فعالیت‌های ورزشی مانند گلف، بسکتبال، تنیس، ماهیگیری و ورزش‌های فردی/ خانگی از سر گرفته شوند».

حالا قرار است که باشگاه‌های لیگ برتر امروز در یک جلسه با یکدیگر درباره مشکلات متعددی که دارند رایزنی کنند تا راهی برای انجام 92 بازی باقیمانده تا پایان فصل کنونی پیدا شود. این در حالی است که هنوز هیچ پروتکل پزشکی برای شروع مجدد مسابقات وجود ندارد، اما انتظار می‌رود که به زودی پیش‌نویس این پروتکل به دست آنها برسد.

به نظر می‌رسد یکی از دلایل تأخیر در ارائه این پروتکل ریزبین‌تر شدن مسئولان در مورد جزئیات این پروتکل پس از اعلام ابتلای سومین عضو از تیم فوتبال برایتون به ویروس کرونا بود. اگر این پروتکل تأیید و در نهایت به باشگاه‌ها ابلاغ شود، احتمالاً یک هفته دیگر در معرض رأی‌گیری قرار داده خواهد شد و این در حالی است که زمان موردنظر انگلیسی‌ها برای اجرایی کردن پروژه آغاز مجدد با از سرگرفتن تمرینات گروهی 18 می (دقیقاً یک هفته دیگر) است.

انتهای پیام/

منبع مطلب: خبرگزاری تسنیم