ده فیلم پرفروش تاریخ انیمیشن

بیست‌وهشتم اکتبر (۶آبان) روز انیمیشن نامگذاری شده است. در چنین روزی در سال ۱۹۸۲شارل امیل رینو در سالن موزه گریون در پاریس برای نخستین‌بار اولین انیمیشن را نمایش داد؛ از همین رو در سال ۲۰۰۲انجمن بین‌المللی فیلم‌های انیمیشن روز ۲۸اکتبر را روز جهانی انیمیشن نامید.

بیست‌وهشتم اکتبر (۶آبان) روز انیمیشن نامگذاری شده است. در چنین روزی در سال ۱۹۸۲شارل امیل رینو در سالن موزه گریون در پاریس برای نخستین‌بار اولین انیمیشن را نمایش داد؛ از همین رو در سال ۲۰۰۲انجمن بین‌المللی فیلم‌های انیمیشن روز ۲۸اکتبر را روز جهانی انیمیشن نامید.

در سال‌های اخیر در ۵۰کشور دنیا بیش از ۱۰۰رویداد به‌منظور گرامیداشت این روز برپا شده است.

به دعوت انجمن بین‌المللی فیلم‌های انیمیشن در تعداد زیادی از کشورهای دنیا در چنین روزی فیلم‌های کارتونی نمایش داده و کارگاه‌های آموزشی با موضوع انیمیشن برپا می‌شود. همچنین نمایشگاه‌هایی در زمینه کارهای انجام شده در عرصه انیمیشن برپا می‌شود. انیمیشن از سال ۱۹۲۸با ابداع شخصیت‌های کارتونی میکی‌ماوس و مینی‌ماوس در آمریکا وارد دوران جدیدی شد.

محبوب‌ترین شخصیت‌های کارتونی آن دوران که امروزه نیز محبوبیت خود را در میان کودکان و مخاطبان کارتونی حفظ کرده‌اند، گوفی، دافی داک، باگز بانی، پاپای، تام و جری، سوپرمن و پلنگ صورتی بودند که در دوره طلایی انیمیشن در آمریکا در فاصله دهه‌های ۱۹۳۰تا اواسط ۱۹۶۰پدید آمدند.

امروزه اما انیمیشن‌های ساخته شده توسط کامپیوتر اهمیت و محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند. به‌دلیل گسترش محدوده سنی مخاطبان انیمیشن، کارتون‌های امروزی با رقم‌های بسیار بالا و نجومی فروش می‌روند. براساس آمارها سال ۲۰۰۸یکی از بهترین سال‌ها برای تولید و فروش فیلم‌های انیمیشن بود. در این سال بازار انیمیشن آمریکا ۶۴.۸میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده بود.امروزه اما انیمیشن‌های ساخته شده توسط کامپیوتر اهمیت و محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند. به‌دلیل گسترش محدوده سنی مخاطبان انیمیشن، کارتون‌های امروزی با رقم‌های بسیار بالا و نجومی فروش می‌روند. براساس آمارها سال ۲۰۰۸یکی از بهترین سال‌ها برای تولید و فروش فیلم‌های انیمیشن بود. در این سال بازار انیمیشن آمریکا ۶۴.۸میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده بود.

از ۲۰۰۴تا ۲۰۱۳نیز فیلم‌های انیمیشن، سالانه ۵۲درصد درآمد ناشی از فروش فیلم‌ها در گیشه را به‌خود اختصاص داده بودند. انیمیشن همچنین در سال‌های ۲۰۲۰نیز یک هنر و صنعت پرطرفدار و پرمخاطب و پرفروش محسوب می‌شد. در این مطلب نگاهی داشته‌ایم به ۱۰فیلم پرفروش تاریخ انیمیشن.

شیرشاه (نسخه بازسازی شده – 2019)

فروش جهانی: بیش از 1.6میلیارد دلار

کارگردان: یون فورو

نویسنده: جف ناتانسون

تولیدکننده: والت‌دیزنی پیکچرز

هنوز بر سر اینکه نسخه بازسازی شده شیرشاه انیمیشن یا لایو‌اکشن است، در محافل هنری بحث و جدل‌هایی وجود دارد. با این حال از آن جایی که این اثر سینمایی یک کارتون کامپیوتری است، در بسیاری از فهرست‌ها یک انیمیشن درنظر گرفته شده است.

 


یخ زده 2– 2019

فروش جهانی: بیش از 1.4میلیارد دلار

کارگردانان: کریس باک و جنیفر لی

نویسنده: جنیفر لی

پخش‌کننده: استودیوهای دیزنی

اگرچه این انیمیشن نتوانست در رشته بهترین فیلم کارتونی جایزه اسکار را از آن خود کند، اما از نسخه اصلی فروزن بیشتر فروش کرد.

 


یخ‌زده – 2013

فروش جهانی: بیش از 1.3

کارگردانان: کریس باک و جنیفر لی

اقتباس: از داستان ملکه برفی اثر کریستین هانس اندرس

تولید: استودیوهای دیزنی

این محصول پرجاذبه دیزنی در سال 2013پرفروش‌ترین فیلم باکس‌آفیس شد و در قالب «وی او دی» و ویدئوی خانگی فروش بسیار کرد و مردم از آن استقبال بی‌سابقه‌ای نشان دادند.

 


شگفت‌انگیزان2

فروش جهانی: بیش از 1.2میلیارد دلار

کارگردان و نویسنده: براد برد

تولید: استودیوهای انیمیشن پیکسار

این نسخه از انیمیشن ابرقهرمانی شگفت‌انگیزان 14سال پس از نسخه اصلی به بازار آمد و توانست رکورد نسخه اولیه در باکس‌آفیس را پشت سر بگذارد.

 


مینیون‌ها– 2015

فروش جهانی: بیش از 1.1میلیارد دلار

کارگردانان: پیر کافین و کایل بالدا

نویسنده: بریان لینچ

تولید: ایلومینشن اینترتینمنت، پخش: یونیورسال پیکچرز

شخصیت‌های کوچک زردرنگی که به نام مینیون‌ها شناخته می‌شوند، توانستند در نخستین سال ظهور تنهایشان بر پرده سینما محبوبیت زیادی میان طرفداران انیمیشن برای خود کسب کنند.

 


داستان اسباب بازی 4

فروش جهانی: بیش از یک‌میلیارد دلار

کارگردان: جاش کولی

فیلمنامه: اندرو استانتون و استفانی فولسوم

تولید: پیکسار

پخش: والت‌دیزنی پیکچرز

با گذشت نزدیک به 2دهه از ساخت نسخه اصلی کارتون داستان اسباب‌بازی، وودی و باز، شخصیت‌های اصلی این کارتون به همراه سایر اعضای گروهشان با آخرین و پرفروش‌ترین سری انیمیشن داستان اسباب‌بازی بازگشتند.

 


داستان اسباب‌بازی 3

فروش جهانی: بیش از یک‌میلیارد دلار

کارگردان: لی آنکریچ

فیلمنامه‌نویس: مایکل آرندت

تولید: استودیوهای پیکسار داستان اسباب‌بازی 3را برای والت‌دیزنی پیکچرز ساخت.

سومین انیمیشن از سری انیمیشن‌های داستان اسباب‌بازی ساخته پیکسار از نخستین نسخه این کارتون بیشتر فروش کرد و نام خود را در فهرست پرفروش‌ترین کارتون‌های تاریخ ثبت کرد.

 


من نفرت انگیز 3- 2017

فروش جهانی: بیش از یک‌میلیارد دلار

کارگردانان: پیر کافین و کایل بالد

نویسنده: سینکو پل و کن دائوریو

تولید: ایلومینشن

پخش: یونیورسال پیکچرز

سومین فیلم از سری انیمیشن‌های نفرت‌انگیز با معرفی برادر مو زرد «گورو»، توانست بیشترین فروش را در میان سری فیلم‌های نفرت‌انگیز از آن خود کند.

 


یافتن دوری – 2016

فروش جهانی: کمی بیش از یک‌میلیارد دلار

کارگردان: آندرو استانتون

فیلمنامه: آندرو استانتون و ویکتوریا استروز

تولید: استودیوهای انیمیشن پیکسار

این فیلم دنباله فیلم «یافتن نمو» است که توانست نسبت به فیلم اول محبوبیت بیشتری میان مخاطبان کسب کند.

 


زوتوپیا – 2016

فروش جهانی: کمی بیش از یک‌میلیارد دلار

کارگردانان: بایرون هوارد، ریچ مور و جارد بوش

نویسندگان: بایرون هوارد، ریچ مور و جارد بوش

پخش‌کننده: استودیوهای دیزنی

این فیلم کارتونی با به تصویر کشیدن زوج خرگوش پلیس و روباه خبرچین، تحسین منتقدان و مخاطبان را در سال 2016برانگیخت.