آهنگساز «جیمز باند» درگذشت

«مانتی نورمن» آهنگساز بریتانیایی که بیشتر برای ساخت موسیقی معروف فیلم‌ «جیمز باند» شناخته می‌شود در سن ۹۴ سالگی درگذشت.به نقل از گاردین، «مانتی نورمن» آهنگساز تم معروف و اصلی فیلم «جیمز باند»، در سن ۹۴ سالگی پس از یک دوره بیماری کوتاه درگذشت.

معروف‌ترین اثر «نورمن» به‌ عنوان بخشی از موسیقی اولین فیلم باند «دکتر No» ساخته شد که در سال ۱۹۶۲ اکران شد و «شان کانری» در نقش اصلی آن بازی کرد.

این آهنگساز پیش از این گفته بود که او این موسیقی را برای نخستین بار به عنوان بخشی از نمایش افتتاحیه فیلم «جیمز باند» رونمایی کرد که با الهام از قطعه قبلی به نام «نشان خوب، نشان بد» برای اقتباسی موزیکال «خانه‌ای برای آقای بیسواس» اثر «وی اس نایپل» ساخته شده است.

«جان بری» که این قطعه را برای موسیقی جاز تنظیم کرده اغلب به اشتباه به عنوان آهنگساز این قطعه معروف شناخته می‌شد و «مانتی نورمن» چندین بار در این باره به دادگاه رفت و که از آن جمله می‌توان به شکایت از روزنامه ساندی تایمز در سال ۲۰۰۱ اشاره کرد که توانست از خودش به عنوان سازنده اصلی این موسیقی دفاع کند.

«مانتی نورمن» متولد ۱۹۲۸ در لندن بزرگ شد و در دهه ۱۹۵۰ و اوایل دهه ۶۰ خواننده بسیاری از گروه های بزرگ محبوب شد. او در اواخر دهه ۵۰ شروع به نوشتن آهنگ برای نمایش‌های موزیکال کرد و با ساخت موسیقی برای نمایش موزیکال «Belle» در سال ۱۹۶۱ مورد توجه تهیه‌کننده فیلم «جیمز باند» برای ساخت موسیقی فیلم «دکتر No» قرار گرفت.

از دیگر فعالیت‌های او می‌توان به ساخت موسیقی برای کمدی «من را بوانا صدا بزن» ساخته «باب هوپ» و سریال تلویزیونی «دیکنز لندن» در سال ۱۹۷۶ اشاره کرد.