رژه مشکلات حل نشده بارسلونا از مقابل چشمان سِتین/ یادگاری‌های والورده برای سرمربی جدید

به گزارش خبرگزاری تسنیم، باخت 2 بر صفر شنبه شب تیم فوتبال بارسلونا در خانه والنسیا در هفته بیست‌و‌یکم لالیگا، تعدادی از مشکلاتی که تیم کاتالان در حال حاضر با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کند را زیر ذره‌بین برد، مشکلاتی که با ورود بازار نقل و انتقالات زمستانی به هفته پایانی‌اش، هنوز حل نشده است.

شاید کمی غیرمنصفانه باشد اما خیلی‌ها معتقدند بستر بسیاری از مشکلاتی که الان گریبان بارسلونا را گرفته در زمان مربیگیری ارنستو والورده شکل گرفت اما اینکه تعدادی از مشکلات این تیم با وجود رفتن والورده همچنان پابرجاست نشان می‌دهند که تمام تقصیرها هم نباید به گردن او انداخته می‌شد.

از زمان رفتن والورده و روی کار آمدن کیکه ستین به جای او، شاهد تغییرات فراوانی در سبک بازی بارسلونا بوده‌ایم اما نتایجی که این تیم آنطور که خیلی‌ها امیدوار بودند بهتر نشده است.

جای خالی سوارس به شدت احساس می‌شود

با احتمال خانه‌نشینی لوئیس سوارس تا پایان فصل، این یکی از مسائلی است که حداقل می‌تواند تا پایان بازار نقل و انتقالات زمستانی حل شود. لیونل مسی در این فصل برای بارسلونا 14 گل زده است در حالی که سوارس تنها سه گل کمتر زده است. پس سخت می‌توان تصور کرد که بارسلونا در بازار مهاجم بهتر از سوارس برای پر کردن جای خالی او پیدا کند. از رودریگو مورنو، مهاجم والنسیا به عنوان گزینه احتمالی بارسلونا یاد می‌شود اما کمبود زمان ممکن است این جابجایی را برای بارسلونا سخت و حتی غیرممکن کند.

تعداد گل‌های به ثمر رسیده توسط بازیکنان بارسلونا در این فصل

 1. لیونل مسی 14 گل
 2. لوئیس سوارس 11 گل
 3. آنتوان گریزمان 7 گل
 4. آرتورو ویدال 6 گل
 5. آنسو فاتی 2 گل
 6. آرتور ملو 2 گل
 7. سرخیو بوسکتس یک گل
 8. فرنکی دیونگ یک گل
 9. کارلس پرس یک گل
 10. عثمان دمبله یک گل
 11. جوردی آلبا یک گل
 12. جونیور فیرپو یک
 13. کلمن لنگله یک گل
 14. جرارد پیکه یک گل

مدافعان میانی

بر هیچکس پوشیده نیست که بارسلونا در حال حاضر بهترین زوج مدافعان میانی دنیا را ندارد. جرارد پیکه یک بازی مانند یک بازیکن پخته ظاهر می‌شود و در بازی بعدی مرتکب اشتباهات فردی فاجعه‌آمیز می‌شود. ساموئل اومتیتی هم انگار نمی‌تواند آمادگی‌اش را حفظ کند و مدتی طولانی است که نتوانسته نقش یک مدافع قابل اعتماد را برای بارسلونا ایفا کند. در همین حال کلمن لنگله هم ظاهراً مناسب سبک فوتبالی که ستین می‌خواهد نیست و اغلب اوقات او خارج از پست اصلی‌اش و پشت سرش هم کلی فضای خالی دیده می‌شود.

تیم فوتبال بارسلونا , کیکه ستین ,

مشکلات سمت راست خط دفاعی

در مستایا سرخی روبرتو هم در نقش دفاع راست بازی می‌کرد هم در نقش مدافع میانی اما او در بیش از یک مورد جناح راست خط دفاعی کاتالان‌ها را کاملاً باز گذاشت. آنسو فاتی هم بازیکنی نیست که بتوان از او انتظار داشت وظایف تدافعی‌اش را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. به همین دلیل والنسیا از جناح چپ هم فضای آزاد پیدا کرد و این به خوسه گایا بازیکن والنسیا اجازه داد در شبی که یکی از بهترین بازی‌های فصلش را انجام می‌داد برای تیم میزبان موقعیت گل بسازد.

فقدان مسئولیت‌های هجومی

در هر یک از بازی‌های آبی‌و‌اناری‌ها حداقل یک بار موقعیت پیش می‌آید که یک بازیکن این تیم به مسی که در تلاش است به تنهایی مشکلات تیمش را حل کند، نزدیک شود و به او کمک کند. شنبه شب آرتور ملو چنین کاری را انجام می‌داد اما واقعیت این است که هر هفته داستان همین است. این تیم تا حدودی به خاطر تاکتیک‌هایی که والورده در آن پیاده کرده بود، کاملاً به مسی وابسته شده است و الان هنوز هم به شیوه‌ای وسواسی به دنبال رساندن توپ به او برای حل مشکلاتش است. تیم‌های حریف هم این موضوع را فهمیده‌اند و راه مقابله با آن را پیدا کرده‌اند. این مشکلی است که پیدا کرده راه حل آن برای ستین بسیار سخت خواهد بود. به خاطر همین موضوع است که به جز سوارس، ویدال و گریزمان هیچ بازیکن دیگری در این فصل بیش از دو گل نزده است.

تضاد سبک بازی ویدال و فلسفه سِتین

سرمربی جدید بارسلونا ترجیح می‌دهد که ویدال هنگام تصاحب توپ به شدت قابل اعتماد باشد و به آسانی آن را لو ندهد، همان کاری که آرتور، سرخیو بوسکتس و فرنکی دیونگ انجام می‌دهند. با این وجود بازی ویدال چنین قابلیتی ندارد و نبود گزینه مناسب برای گرفتن جای او که بتواند مطابق میل ستین بازی کند هم برای سرمربی سابق رئال بتیس دردسر ساز شده است.

انتهای پیام/

منبع مطلب: خبرگزاری تسنیم