۱۰ بازیگری که توانایی خواندن نداشتند

با ۱۰ بازیگر آشنا شوید که نمی‌توانستند از روی متون بخوانند و والدینشان نگران یادگیری آن‌ها در مدرسه بودند.

نارساخوانی، یک اختلال بسیار شایع در یادگیری است که بر توانایی خواندن افراد تأثیر می‌گذارد. طبق گفته کلینیک مایو، نارساخوانی باعث ایجاد مشکل در تشخیص صدا‌های گفتار و یادگیری ارتباط آن‌ها با حروف و کلمات (رمزگشایی) می‌شود.

اگرچه نارساخوانی هیچ ارتباطی با سطح هوش افراد ندارد، اما اگر منابع مناسب به آن‌ها داده نشود، این اختلال می‌تواند باعث ایجاد مشکل در مدرسه شود. علاوه بر این، تشخیص این اختلال در برخی موارد دشوار است.

در طول سال‌ها، چندین نفر در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند و تجربیات خود را با نارساخوانی و تأثیر این اختلال بر زندگی آن‌ها بیان کرده‌اند. بسیاری از این افراد، برخی از شناخته شده‌ترین نام‌های صنعت سرگرمی هستند و شناختن آن‌ها به بسیاری دیگر از افرادی که با نارساخوانی زندگی می‌کنند، کمک کرده است.

در ادامه ۱۰ بازیگری را بشناسید که تشخیص داده شده است نارساخوانی (Dylexia) دارند.

۱ – تام کروز

تام کروز یکی از مشهورترین بازیگران نسل خودش است. او در طول دوران حرفه‌ای خود جوایز و افتخارات متعددی را از آن خود کرده است و در چندین فیلم پرفروش بازی کرده است.

 

وقتی از بیرون به زندگی وی نگاه می‌کنید، احتمالا تصور می‌کنید که همه چیز در زندگی تام، قدم زدن در پارک بوده است، اما درست نیست. تام علاوه بر بزرگ شدن در خانواده‌ای فقیر با پدر متجاوز، در سن هفت سالگی نیز نارساخوانی داشت و در خواندن مشکل داشت. این مشکل وی باعث شده بود که تام در درس‌های مدرسه مشکلات زیادی داشته باشد.

او خود را مجبور به خلاقیت بسیار کرد تا سعی کند با بچه‌های دیگر همگام باشد. هنگامی که او تصمیم گرفت بازیگر شود، نارساخوانی، همچنان او را آزار می‌داد. خواندن فیلمنامه‌ها چالش‌های بی‌پایان برای این بازیگر داشت و او سعی می‌کرد راهی برای پنهان کردن این مشکل پیدا کند.

تام کروز در مصاحبه‌ای با مجله JokerMag گفته است: وقتی که برای تست بازیگری می‌رفتم و نمایشنامه به من داده می‌شد تا از روی آن بخوانم، سعی می‌کردم با کارگردان یا تهیه‌کننده در مورد شخصیت‌ها صحبت کنم و از شخصیت‌ها اطلاعات به دست می‌آوردم و از همان اطلاعات برای دیالوگ‌ها استفاده می‌کردم و در بداهه‌گویی خیلی خوب شده بودم.

کروز بعد‌ها مشکل خود را با حضور در برخی از کلاس‌ها حل کرد.

۲ – جنیفر انیستون

جنیفر انیستون هم مانند خیلی از افراد دیگر از اختلال یادگیری خود خبر نداشت؛ به طوری که او  تا سن ۲۰ سالگی از این مشکل خود هیچ اطلاعی نداشت.

 

انیستون طی مصاحبه‌ای که با هالیوود ریپورتر داشت، گفت: زمانی از مشکل نارساخوانی خودم باخبر شدم که برای معاینه به مطب یک چشم‌پزشک مراجعه کرده بودم و مجبور شدم در برخی از تست‌ها شرکت کنم. یک متن را با یک عینک خواندم که یک لنز آبی و یک لنز قرمز داشت، اما هر چهار کلمه که می‌خواندم، دو کلمه به عقب بازمی‌گشتم. دکتر‌ها فکر می‌کردند که من تنبلی چشم دارم و خودم فکر می‌کردم که اصلا باهوش نیستم و کل دوران کودکی من با این غم عجیب گذشت، اما بعد متوجه شدم که مبتلا به اختلال در خواندن هستم.

۳ – تام هالند

تام هالند به واسطه بازی در نقش مرد عنکبوتی در سراسر جهان معروف شده است، اما در زندگی واقعی همیشه مانند یک ابرقهرمان نبوده است.

 

هالند در هفت سالگی به نارساخوانی مبتلا شده بود و خوشبختانه، خانواده او قادر به این بودند که او را به مدرسه خصوصی بفرستند تا بیشتر برای خواندن تلاش کند. وی در مصاحبه‌ای توضیح داده است که هنگام خواندن نمایشنامه‌ها به دلیل داشتن این اختلال استرس می‌گرفت.

۴ – اورلاندو بلوم

زمانی که اورلاندو بلوم سن کمی داشت، پدر و مادرش با کم شدن نمره‌هایش نگران شدند، اما بعد از این که نتیجه تست IQ مشخص کرد که او خیلی باهوش است، دکتر‌ها تشخیص دادند که او اختلال در خواندن دارد.

 

خوشبختانه به دلیل این که بلوم در یک خانواده ثروتمند بزرگ شده است، پدر و مادر او از هر راهی استفاده کردند تا این مشکل را حل کنند؛ به طوری که مادرش از شیوه‌های خلاقانه برای باانگیزه نگه داشتن اورلاندو استفاده می‌کرد.

۵ – ووپی گلدبرگ

ووپی گلدبرگ از این اختلال در یادگیری خودش خبر نداشت و با مشکلات زیادی در زمان مدرسه دست و پنجه نرم می‌کرد و به همین دلیل تصمیم گرفت که ترک تحصیل کند، اما در بزرگسالی فهمید که اختلال نارساخوانی داشته است.

 

وی در مصاحبه خود گفته است که این مشکل باعث شده است که نسبت به جهان اطرافش درک بهتری داشته باشد و بیشتر فکر کند، اما همه کار‌هایی را که دیگران می‌توانند انجام دهند، با سرعتی پایین‌تر انجام می‌دهد.

۶ – پاتریک دمپسی

دکتر‌ها نتوانستند اختلال در یادگیری پاتریک دمپسی را تا سن ۱۲ سالگی تشخیص دهند، اما این اختلال باعث شده بود که رویکرد دمپسی در بازیگری کاملا خلاقانه باشد.

 

دمپسی مجبور بود به جای استفاده مدام از فیلمنامه، تمام دیالوگ‌های خود را حفظ کند و کسی برای او دیالوگ‌ها را می‌خواند تا او آن‌ها را حفظ کند. اگرچه این اختلال باعث شده بود که موانع سر راه دمپسی زیاد باشد، اما او موفقیت و سخت‌کوشی خود را مدیون مشکلش در خواندن می‌داند.

۷ – جیم کری

جیم کری از سنین کودکی در خنداندن دیگران تبحر خاصی داشت، اما مسئله این جا بود که جیم از این ترفند استفاده می‌کرد تا مشکلات یادگیری خود در مدرسه را جبران کند.

 

از آنجایی که خواندن برای جیم یک مشکل بسیار بزرگ بود، او از توانایی حافظه خود برای گذراندن دوران مدرسه استفاده می‌کرد و اگرچه اختلال نارساخوانی او تا زمان بلوغ مشخص نشد، اما حافظه او در دوران بازیگری‌اش کمک زیادی به او کرد.

۸ – دنی گلاور

دنی گلاور، متولد دهه ۴۰ بود و زمانی که به مدرسه می‌رفت، افراد زیادی اختلال یادگیری او را درک نمی‌کردند به همین دلیل همه او را فردی کُند ذهن تلقی می‌کردند.

 

به هر حال، گلاور، راه‌های خاصی پیدا کرد تا بتواند دوران مدرسه خود را پشت سر بگذارد، اما تا زمانی که بزرگ نشده بود، کسی متوجه اختلال او نشده بود.

۹ – هنری وینکلر

هنری وینکلر بیشتر با شخصیت فانزی در آمریکا مشهور است و دوران حرفه‌ای موفقی داشت، اما مسئله‌ای که بسیاری از افراد نمی‌دانستند این بود که وینکلر بیشتر اوقات، از خودش راضی نبود.

 

وینکلر در خواندن مشکلات زیادی داشت و فکر می‌کرد که این مسئله به هوش او ربط دارد، اما در سن ۳۱ سالگی پزشکان تشخیص دادند که او مشکل نارسایی در خواندن دارد.

۱۰ – اکتاویا اسپنسر

اکتاویا اسپنسر در طول دوران مدرسه و شهرت خود از داشتن اختلال در یادگیری و عدم توانایی در خواندن متون خجالت نکشیده است و در مصاحبه خود گفته است: من مبتلا به Dylexia هستم، اما این به معنای باهوش نبودن من نیست. فقط به این معنی است که ذهن من عملکرد متفاوتی دارد.

 

او سخت به این مسئله اعتقاد دارد که هر کسی می‌تواند از موانع مشکلات زندگی عبور کند و سفر زندگی او چنین اعتقادی را اثبات می‌کند.