ویدوکا سکوت 13 ساله‌اش درباره خداحافظی غیرمنتظره با تیم ملی استرالیا را شکست

به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از ESPN، مارک ویدوکا پس از 13 سال سرانجام تصمیم گرفت درباره عملکرد ضعیف تیم ملی استرالیا در جام ملت‌های آسیای 2007 و خداحافظی‌اش با فوتبال ملی پس از آن تورنمنت صحبت کند.

تیم ملی استرالیا کمتر از یک سال پس از درخشش در جام جهانی 2006 که در آن بهترین نتایجش در تاریخ این رقابت‌ها را کسب کرد (این تیم تا مرحله یک هشتم نهایی صعود کرد و در آنجا به ایتالیا، قهرمان رقابت‌ها باخت) وارد جام ملت‌های آسیا شد و خیلی‌ها انتظار داشتند که این تیم عنوان قهرمانی را کسب کند یا حداقل تا فینال یا نیمه نهایی رقابت‌ها صعود کند.

تیم ملی استرالیا اما در مرحله یک چهارم نهایی در ضربات پنالتی به ژاپن باخت و خیلی زود حذف شد و به این ترتیب یکی از غیرمنتظره‌ترین اتفاقات جام رخ داد. اتفاق غیرمنتظره دیگری که رخ داد، خداحافظی مارک ویدوکا پس از حذف استرالیا بود که در سن 31 سالگی رخ داد. او یکی از ستاره‌های نسل طلایی تیم ملی استرلیا بود که به این تیم برای صعود از گروهی که در آن تیم‌های ملی عراق، تایلند و عمان حضور داشتند صعود کرده بود. ویدوکا که در آن زمان کاپیتان تیم ملی استرالیا بود می‌گوید یکی از دلایل اصلی ناکامی استرالیا جاه‌طلبی بیش از اندازه هم‌تیمی او در خط دفاعی لوکاس نیل و سرمربی موقت تیم، گراهام آرنولد بود.

ویدال در این باره به ESPN گفت: من فکر می‌کنم که لوکاس سعی داشت که مرا خراب کند. اولویت او تصاحب بازوبند کاپیتانی بود. من فکر می‌کنم او در حالی به جام ملت‌های آسیا آمد که از نظر روانی در شرایط جالبی قرار نداشت و دلیلش هم این بود که گراهام آرنولد به او پیشنهاد کرده بود کاپیتان تیم شود، چون مطمئن نبود که من بتوانم به موقع آماده شوم و به آن رقابت‌ها خواهم رسید یا نه. اما زمانی که قطعی شد من به جام ملت‌ها می‌رسم هم او آنقدر شهامت نداشت که به من بگوید دیگر کاپیتان نیستم. من فکر می‌کنم که دلیل ترشرویی لوکاس نیل در تمام مدت حضور تیم در جام ملت‌های آسیا و اردوهای قبل از آن هم همین موضوع بود. این را هم بیشتر به خاطر کارهایش در خارج از زمین بازی و نه آنچه در زمین بازی انجام می‌داد، می‌گویم. رفتار او روی دیگر بازیکنان هم تأثیر گذاشت.

 

ویدوکا در پایان کار استرالیا در جام ملت‌های آسیا تصمیم به پایان دادن به دوران بازیگری‌اش در رده ملی گرفت و با اینکه سرمربی بعدی «ساکروس» پیم فربیک او را برای شرکت در بازی‌های انتخابی جام جهانی 2010 دعوت کرد، بازیکن سابق تیم‌‌های لیدز، میدلزبورو و سلتیک دیگر حاضر نشد برای تیم ملی کشورش بازی کند. این پایان دوران بازیگری ویدوکا در رده ملی بود و او می‌‌گوید از تصمیمش پشیمان نیست.

ویدوکای 44 ساله گفت: جام ملت‌های آسیای 2007 دلیل اصلی پایان دوران بازیگری من در رده ملی بود. پشیمان؟ نه، چون مشکل من این بود که نسلی از فوتبالیست‌ها که در میان‌شان رشد کرده بودم با نسل جدیدی که به تیم ملی آمده بودند فرق داشت و راستش را بخواهید من جزو طرفداران پروپاقرص نسل جدید بازیکنان تیم ملی نبودم. بسیاری از این بازیکنان بیشتر درگیر این بودند که چه قرارداد‌هایی با اسپانسرهای‌شان ببندند و چطور موهای سرشان را مقابل دوربین‌های تلویزیونی آرایش کنند تا اینکه واقعاً بخواهند برای تیم ملی بازی کنند.

انتهای پیام/

منبع مطلب: خبرگزاری تسنیم