دیاباته: نمی‌خواهم در ایران به فوتبالم پایان دهم/ با بازگشتم به فرانسه تورها خواهد لرزید

به گزارش خبرگزاری تسنیم، شیخ دیاباته، مهاجم اهل مالی تیم فوتبال استقلال در بخش دوم گفت‌وگویش با نشریه «فرانس فوتبال»  درباره تجربه حضورش در تیم بِنونتو ایتالیا عنوان کرد: بازی در بنونتو تجربه فوق‌العاده‌ای بود. حتی حالا که در ایران بازی می‌کنم، پیام‌هایی از جانب هواداران این تیم دریافت می‌کنم. از اینکه در ایتالیا بازی کردم، خیلی خوشحالم چون چیزهایی که می‌خواستم را در آنجا به دست آوردم از جمله احترام و توجه.

وی درباره نژادپرستی در فوتبال ایتالیا گفت: پیش از اینکه قراردادم را با بنونتو امضا کنم، به من گفتند که در برخی شهرهای ایتالیا نژادپرستی وجود دارد و این را ممکن است حس کنی. خود ایتالیایی‌ها هم به این موضوع واقف هستند. تا آن موقع من چنین چیزی را تجربه نکرده بودم، اما از این موضوع شوکه نشدم چون ذهنیتی متفاوت دارم.

مهاجم پیشین بوردو درباره احتمال بازگشتش به فوتبال فرانسه خاطرنشان کرد: هر اتفاقی که بیفتد، دوست دارم دوران حرفه‌ای‌ام را در اروپا به پایان ببرم و مقصد نهایی‌ام می‌تواند فرانسه باشد. نمی‌دانم در کدام تیم و در چه سطحی بازنشسته خواهم شد. صادقانه باید بگویم که به خودم می‌گویم این خوب نیست که شیخ دیابانه در ایران به فوتبالش پایان دهد. من چنین چیزی نمی‌خواهم، اما دوست دارم به فرانسه بازگردم. هرجا هم که رفته‌ام حس خوبی داشته‌ام.

دیاباته 31 ساله در مواجهه با این جمله که «چند سال پیش گفتی که  آفریقا خانه من است، فرانسه کشور من است… »، اظهار داشت: کشور من جهان است. ممکن است ذهنیتی عجیب داشته باشم، اما هر جا که انسان است، مناسب من است. وقتی کوچک بودم، اهل مالی بودم. وقتی بزرگ شدم، متوجه شدم که وقتی اهل مالی هستید یعنی آفریقایی هستید. وقتی هم ما آفریقایی هستیم، همه ما انسان هستیم. در ذهنم، آفریقایی، اروپایی و آسیایی هستم. در نهایت من انسان هستم.

مهاجم گلزن استقلال خاطرنشان کرد: نمی‌خواهم برای بازگشت به فرانسه التماس کنم و قرار نیست بگویم «لطفاً، من می‌خواهم به لیگ یک فرانسه بازگردم»؛ نه، چنین چیزی را نمی‌خواهم. دوست دارم جایی بروم که مردم من را بخواهند. اگر تیمی از فرانسه من را بخواهد با کمال میل به آنجا خواهم رفت. کار من هنوز تمام نشده است و هنوز گل‌هایی برای به ثمر رساندن در فرانسه دارم. وقتی به فرانسه بازگردم، تورها خواهد لرزید.

به گزارش تسنیم دیابانه پیش‌تر در بخش اول صحبت‌هایش با فرانس فوتبال درباره تجربه حضور در استقلال که با 11 گل‌زده در 14 بازی از رقابت‌های مختلف همراه بوده است، گفته بود: در ایران تمرین می‌کنم، سپس به خانه می‌روم و استراحت و خودم را برای بازی‌ها آماده می‌کنم. از آنجایی که من واقعاً فوتبال را دوست دارم، سعی می‌کنم بهترین عملکردم را در زمین به نمایش بگذارم. اوضاع در استقلال برایم به خوبی پیش می‌رود. بازیکنان و هواداران خوشحال هستند. پیش از هر بازی هواداران نام من را یکصدا صدا می‌زنند. من نمی‌توانم به زبان فارسی صحبت کنم، اما متوجه می‌شوم که هواداران نامم را صدا می‌زنند.

وی افزود: وقتی گلزنی می‌کنم با دستم شادی گلم را نشان می‌دهم که همزمان هوادران بلند فریاد می‌زنند که این فوق‌العاده است. هواداران استقلال به من لقب «شیر» را داده‌اند. (با خنده) در ایتالیا هم به من لقب «غول» را داده بودند که نمی‌دانم این القاب از کجا می‌آید. وقتی هواداران خوشحال هستند، سعی می‌کنند لقبی پیدا کنند. در حال حاضر تنها چیزی که دوست دارم این است که فوتبال به من این اجازه را می‌دهد تا بتوانم سفر کنم. باید فرهنگ‌های دیگر و چیزهای دیگر را بشناسم، به همین خاطر از فوتبال ممنونم که چیزهای زیادی به من آموخته است.

مهاجم اهل مالی تیم فوتبال استقلال ادامه داد: اگر در آفریقا می‌ماندم هیچگاه این چیزها را تجربه نمی‌کردم. تا به امروز در کشورهایی همچون ترکیه، ایتالیا، امارات و ایران بازی کرده‌ام و چیزهای زیاد و خیلی مهمی آموخته‌ام. همچنین با ذهنیت‌های مختلف آشنا شده‌ و حالا نیرویی پیدا کرده‌ام که می‌توانم خودم را با هر جایی سازگار کنم. می‌توانم در هر جایی زندگی کنم و مردم مهمترین چیز هستند.

 

انتهای پیام/

منبع مطلب: خبرگزاری تسنیم